1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vladimir1956 [14]
4 years ago
5

Can anyone help with maths? Plzzz

Mathematics
1 answer:
tia_tia [17]4 years ago
8 0

Answer:

Journey 1: The travel starts at 30 mph for two hours, after which there is a rest of two hours. The journey then continues slightly faster, at 40 mph for one hour. Then it is time for another rest of one hour. At this point we are 100 miles from home. We return home after two hours of traveling at 50 mph.

Step-by-step explanation:

The slope of the line indicates the speed and can be calculated by dividing the traveled distance by the time it took. This way you can describe all the journeys. Can you do the other two?

You might be interested in
Given: ΔABC is a right triangle.
worty [1.4K]
Pythagorean Theorum since that is what you are trying to prove.
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
How is 3/5 and 8/10 Are equivalent fractions?
olya-2409 [2.1K]
Hi!

These are not <span>equivalent fractions because 8/10 reduces to 4/5, not 3/5, therefore, they are not </span>equivalent.
4 0
3 years ago
What is the interval notation for x+1&gt;34?
vodka [1.7K]

Explanation:

<u><em>First you subtract by -1 both sides of an equation.</em></u>

<u><em>x+1-1=34-1</em></u>

<u><em>Then, simplify the number.</em></u>

<u><em>34-1=33</em></u>

<u><em>x>33</em></u>

<u><em>Or interval notation 33,∞ </em></u>

<u><em>Final answer: → x>33 and 33,∞</em></u>

<u><em>Hope this helps!</em></u>

<u><em>Thanks!</em></u>

8 0
3 years ago
HELP ME PLS NEED IT QOUIKC
nexus9112 [7]

Answer: 7.08 cm2

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What is the area of triangle ABC?
erica [24]

Answer:

what is the area of triangle ABC choices

35 square unit

4 0
3 years ago
Other questions:
  • It takes 32 minutes for 3 people to paint 4 walls. How many minutes does it take 4 people to paint 7 walls?
    13·2 answers
  • a group of children share 11 3/7 vegetarian pizzas.each child receives 10/14 of a pizza. how many children are in the group
    14·1 answer
  • The figures shows two parallel lines AB and DE cut by the transversals AE and BD::
    7·2 answers
  • I will mark you Brainliest if you answer ASAP! What is the measure of the angle between the minute and the hour hands, when they
    13·1 answer
  • Evaluate: log216<br><br> Select the appropriate response<br> A) 0<br> B) -1<br> C) 7
    11·1 answer
  • Can someone please help me!!!​
    15·1 answer
  • Saul and luisa each scored 167 points on a computer game. how many points did they score together?
    8·2 answers
  • A box of rice costs $2.99 for 62 oz. What is the unit cost for 1 oz?
    11·2 answers
  • 9 less than a number is -1.​
    14·2 answers
  • If $20.00 is for 12.25kg of peas ...what weight of peas can i get for $4.00​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!