1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga nikolaevna [1]
3 years ago
5

I am a product one of my factors is 9 the sum of my two factors is 13 what number am i

Mathematics
1 answer:
lesya692 [45]3 years ago
3 0
If 1 of ur factors is 9...and the sum of ur factors is 13....then ur other factor is (13 - 9) = 4

so u have 2 factors, 9 and 4, and u r the product, then u r (9 * 4) = 36 <==
You might be interested in
Is a download speed of 40.64 mbps the same as 5 mbps?
Kazeer [188]
No they are different speeds- 40mbps is faster , however both have the same units
6 0
3 years ago
Wayne bought blueberries. He uses 3/8 of the blueberries to make blueberry​ bread, 1/6 of the blueberries to make​ pancakes, and
o-na [289]
Should be 72 ounces, as he used 23/24 of the blueberries and 69/72 = 23/24.
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the probability you roll doubles on two 6 sides dice <br> please show work
Mars2501 [29]

Answer:

1/6

Step-by-step explanation:

We can start by determining all the different combinations we can get.

We are using 6 sided dices, so we have a chance of getting 6 different numbers for each dice.

If we only have 1 dice, the our possible values would be:

1, 2, 3, 4, 5, 6

However, we have 2 dices. As such, our combinations have been multiplied, and now our possibilities are:

(1 , 1) , (1 , 2) , (1 , 3) , (1 , 4) , (1 , 5) , (1 , 6) , (2 , 1) , (2 , 2) , (2 , 3) , (2 , 4) , (2 , 5) , (2 ,6), and so on for 3, 4, 5, and 6

We can find the number of combinations by simply multiplying the amount of possible values for each dice.

Since both dices have 6 possible values, we multiply 6 by 6, and the amount of possible combinations is 36.

Now, let's determine the possibility for getting a double.

First, let's determine how many doubles we can get:

(1 , 1) , (2 , 2) , (3 , 3) , (4 , 4) , (5 , 5) , (6 ,6)

There are 6 different combinations for rolling a double.

So, our probability of rolling a double on two 6 sided dices is 6 out of 36

We can simplify that to 1 out of 6.

So the probability of rolling a double on two 6 sided dices is 1/6

8 0
2 years ago
Answer this equation
Rudik [331]

Answer:

The solution to the box is

a = 2.1

b = 5.9

c = 0.9

d = 10

Step-by-step explanation:

To answer the equation, we simply name the boxes a,b,c and d.

Such that

a + b = 8 ---- (1)

b - c = 5 ------ (2)

d * c = 9 ------ (3)

a * d = 21 ------- (4)

Make d the subject of formula in (3)

d * c = 9 ---- Divide both sides by c

d * c/c = 9/c

d = 9/c

Substitute 9/c for d in (4)

a * d = 21

a * 9/c = 21

Multiply both sides by c

a * 9/c * c = 21 * c

a * 9 = 21 * c

9a = 21c ------ (5)

Make b the subject of formula in (1)

a + b = 8

b = 8 - a

Substitute 8 - a for b in (2)

b - c = 5

8 - a - c = 5

Collect like terms

-a - c = 5 - 8

-a - c = -3

Multiply both sides by -1

-1(-a - c) = -1 * -3

a + c = 3

Make a the subject of formula

a = 3 - c

Substitute 3 - c for a in (5)

9a = 21c becomes

9(3 - c) = 21c

Open bracket

27 - 9c = 21c

Collect like terms

27 = 21c + 9c

27 = 30c

Divide both sides by 30

27/30 = 30c/30

27/30 = c

0.9 = c

c = 0.9

Recall that a = 3 - c

So, a = 3 - 0.9

a = 2.1

From (1)

a + b = 8

2.1 + b = 8

b = 8 - 2.1

b = 5.9

From (3)

d * c = 9

Substitute 0.9 for c

d * 0.9 = 9

Divide both sides by 0.9

d * 0.9/0.9 = 9/0.9

d = 9/0.9

d = 10.

Hence, the solution to the box is

a = 2.1

b = 5.9

c = 0.9

d = 10

3 0
3 years ago
A 10-ounce box of cereal sells for $3.30. A larger box advertises, "10% more-free!" and sells for the same price. What is the co
sergij07 [2.7K]

Answer:

30 cents

Step-by-step explanation:

The box would have 11 oz. (10x1.1)

$3.30/11=30cents

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Converting with Decimals, Percent, and Fractions.<br><br> Please help me ASAP!
    6·1 answer
  • What is the answer to sin48
    7·1 answer
  • Hi, can someone please solve this question a put it on a number line to help me out? 0
    10·2 answers
  • Mrs McCarr buys 9 packages of markers for an art project. Each packages has 10 markers. How many markers does Mrs McCarr buy?
    8·2 answers
  • Help me out please ......................
    11·1 answer
  • A 7-pound box of raspberries costs $26.88. What is the price per ounce?
    8·2 answers
  • Guuys heeelppp asaaaaaap​
    6·2 answers
  • SIENCE! topic : animals : “ turtles ” HELPPP!!! ( didn’t let me change subject, i think someone is wrong but other than that ple
    11·1 answer
  • Winnie Bracken opened a savings account at Dallas Trust Bank on March 1. It pays 4% interest compounded quarterly. She opened he
    15·2 answers
  • Which of the following represents the area of a rectangle whose length is 3x + 5 and whose width is x - 2? (1 point)
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!