1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vinil7 [7]
4 years ago
6

PLEASE ANSWER QUICK ITS A TIMED QUIZ Part A: Explain why the x-coordinates of the points where the graphs of the equations y = 4

^x and y = 2^x−2 intersect are the solutions of the equation 4^x = 2^x−2. (4 points) Part B: Make tables to find the solution to 4^x = 2^x−2. Take the integer values of x between −3 and 3. (4 points) Part C: How can you solve the equation 4^x = 2^x−2 graphically? (2 poin
Mathematics
1 answer:
kramer4 years ago
6 0

A.  We have two lines:  y = 4-x   and   y = 8-x^-1

Given two simultaneous equations that are both to be true, then the solution is the points where the lines cross. The intersection is where the two equations are equal. Therefore the solution that works for both equations is when

4-x = 8-x^-1

This is where the two lines will cross and that is the common point that satisfies both equations.

 

B.  4-x = 8-x^-1

 

 x         4-x      8-x^-1

______________

 

-3          7        8.33

-2          6        8.5

-1          5        9

 0          4        -

 1          3        7

 2          2        7.5

 3          1        7.67

 

The table shows that none of the x values from -3 to 3 is the solution because in no case does

4-x = 8-x^-1

 

To find the solution we need to rearrange the equation to find for x:

4-x = 8-x^-1

Multiply both sides with x:

4x-x^2 = 8x-1

x^2+4x-1=0

x= -4.236, 0.236

 

Therefore there are two points that satisfies the equation.

Find y:  

x=-4.236

y = 4-x  = 4 – (-4.236) = 8.236

y = 8-x^-1 =  8-(-4.236)^-1 = 8.236

 

x=0.236

 y = 4-x  = 4 – (0.236) = 3.764

y = 8-x^-1 =  8-(0.236)^-1 = 3.764

 

Thus the two lines cross at 2 points:

(-4.236, 8.236) & (0.236, 3.764)

 

C.  To solve graphically the equation 4-x = 8-x^-1

We would graph both lines: y = 4-x  and   y = 8-x^-1

The point on the graph where the lines cross is the solution to the system of equations.

Just graph the points on part B on a Cartesian coordinate system and extend the two lines.  The solution is, as stated, the point where the two lines cross on the graph.

You might be interested in
Can you PLEASE show this on a graph?
kodGreya [7K]

Answer:

May or may not be right, your welcome.

Step-by-step explanation:

Rise/Run.

Plot 1.

Go down 2.

Go to the right 3, plot.

6 0
3 years ago
How do you solve this
marusya05 [52]
Hope this helps! Good luck!

3 0
4 years ago
Toni had 5 1/2 kilograms of sugar.how many cakes can he bake if he ise 1/4 hilogram of sugar per cake?
allochka39001 [22]

Answer:

22 cakes

Step-by-step explanation:

5 1/2kg = 11/2 = 22/4

22/4 is what you have in sugar while you only need 1/4 per cake, so you can make 22 cakes

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given a rectangle with a perimeter of 24 inches, why dimensions maximize the area?
Pepsi [2]

Answer:

The dimensions are 6 by 6

Step-by-step explanation:

Calculus answer:

2x +2y= 24

xy= A

2x=24-2y

x=12-y

(12-y)(y)= 12y- y^2

the Derivative is = 12-2y

Then set that equal to zero 0=12-2y

-12=-2y

y=6

Confirm that 6 is a maximum by using a wiggle graph

wiggle graph -∞<---inc--6---dec-->∞

6 is a maximum

plug into original equation

2x + 2(6)=24

2x+12=24

2x=12

x=6

----------------------------------------------------------------------------------------------------

y=6

x=6


     



5 0
3 years ago
Name 2 same side interior angles
Leokris [45]

Answer:

Transversal and Consecutive

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Major help needed !! pls ASAP
    14·1 answer
  • How do I find perimeter and area
    15·1 answer
  • What id the GCF for 81 and 64
    9·2 answers
  • Can someone please help me with this!! I will award brainliest and 15 points for best answer!!
    13·1 answer
  • Juan has 12 muffins. He puts 1/4 of the muffins in a bag. How many muffins does Juan put in the bag?
    14·2 answers
  • The product of 9 and a number
    10·1 answer
  • Evaluate 8^5/3<br> Helplpppp
    10·2 answers
  • A 7-meter roll of red ribbon costs $2.52. What is the unit price
    13·2 answers
  • Which graph represents the function f(x) = 4|x|?
    12·2 answers
  • Assume a firm reports net income of 84,000 prior to making adjusting entries for expired rent $6400, depreciation 7600 and suppl
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!