1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
denis-greek [22]
2 years ago
7

Given f(x) = 3x + 4, what is f(8)?

Mathematics
1 answer:
jeyben [28]2 years ago
7 0
The answer is d i am sure
You might be interested in
If the cube has a side length of 10 centimeters, what is the surface area of the cube?
asambeis [7]

Answer:

A=600cm²

Step-by-step explanation:

Solution

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The line graph shows the average number of awakenings during the night for men and women of different ages. Use the graph to est
Reika [66]

*see attachment showing the line graph

Answer:

2

Step-by-step explanation:

The red line represents the line for women, while the blue line represents the line for men.

Age 45 is the middle of 40 and 45 on the x-axis.

The average number of awakenings during the night for 45 ​-year-old men ≈ 5

The average number of awakenings during the night for 45 ​-year-old women = 3

The difference = 5 - 3 = 2 times during the night.

6 0
3 years ago
Last year, Austin opened an investment account with $5400. At the end of the year, the amount in the account had increased by
zlopas [31]

Answer:

5400 + 351 = 5751

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
The owner of a bike shop sells unicycles and bicycles and keeps inventory by counting seats and wheels . one day , she counts 15
ICE Princess25 [194]

Answer:

Step-by-step explanation:

U+b=15

7+8=15

4 0
2 years ago
I need help - Geometry - 15 points + brainlyist - 1 question -
lara [203]

Answer:

120 = (15 + 22)x + 4 + 5 \\ 120 - 9 = 37x \\ 111 = 37x \\ x = 111 \div 37 = 3 \\

15x + 5 = 3 \times 15 + 5 = 50

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • You select several items from a supply catalog. The list prices of the items are $4.29, $2.13, $1.25, $17.95 and $0.85. Your com
    5·1 answer
  • penny reads 10 pages in one fourth 1/4 hour. What is the unit rate for pages per​ hour? For hours per​ page?
    10·2 answers
  • If u=(3+2i) and v=(3-2i) what is uv?
    13·2 answers
  • Pls help me on this!
    12·1 answer
  • An office equipment store buys highlighter pens boxes at a wholesale price of $15 each. It then marks up the price by 94%, and s
    14·2 answers
  • How to write 20/10 as a mixed number
    13·2 answers
  • Find the value of EB.<br> A. 5<br> B. 11<br> C. 31<br> D. 25
    5·1 answer
  • I need help quick I do K12 and this doesn’t make sense to me AT ALL
    11·2 answers
  • PLEASE ANSWER THIS!!
    9·1 answer
  • WHAT VARIES MORE 6.6 OR 4.3: NO LINKS
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!