1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kay [80]
3 years ago
8

How do you simplify √216

Mathematics
1 answer:
svp [43]3 years ago
4 0
\sqrt{216} =\sqrt{36 \times 6} =\boxed{\bf{6\sqrt{6}}}
You might be interested in
The kindergarten class has 10 girls and 10 boys. If two students are chosen at random to be in the school play, what is the prob
Akimi4 [234]
50% because there's equal value of both variables
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Rectangle WXYZ was dilated using the rule D, z 12/5
murzikaleks [220]

Answer: C, 12 units on edge

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Y=3/4 x-4
pochemuha

Answer:

see graph of y=3/4 x-4

Step-by-step explanation:

Assuming you mean

y = \frac34x - 4

Below is a graph of that one. The slope is 3/4 and the interception with the y axis is at y=-4. The equation is in its normal form y=ax+b with a=3/4 (slope) and b=-4 (y intercept), so no conversion needed.

You have to be careful on how you write these equations down. It might very well be that you meant:

y = \frac{3}{4x-4} or y = \frac{3}{4x} - 4

However, those are more complex so I'm hoping for the first one... ;-)

8 0
3 years ago
Select all of the quantities that are correctly expressed in scientific notation
rjkz [21]
The first one and the last one
4 0
3 years ago
What is negative 1 and three fifths divided by negative two thirds equals?
Rudik [331]
It's visually better to make it an equation. 
-1 3/5  ÷ -2/3

The answer is 39/10.  

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Camille bought 3 pounds of nuts for $10.35 what is the unit price per pound
    8·1 answer
  • Write an equation that you can use to solve for x
    9·2 answers
  • What does this function mean? Please explain it to me.<br>​
    10·1 answer
  • Stan drove 3,300 to the grocery store. The tires on his truck are 22 m in circumfrence. How many rotations did each tire make on
    6·1 answer
  • The total money collected if the cost to go on the trip is 20 for each student
    12·1 answer
  • Please help.......................................
    6·2 answers
  • What is the value of x in 6 - 4x = 7x - 9x + 10
    15·2 answers
  • Please help!!! I don't know how to do this​
    10·1 answer
  • 5. A factory conveyor has an angle of
    7·1 answer
  • Find each unknown angle measurement.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!