1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aliun [14]
3 years ago
11

Fabian needs 4 1/2 square feet of posterboard for an art project. He buys a sheet of posterboard with a length of 30 inches and

a width of 2 feet. Which option correctly explains why this is enough posterboard for the project?
Mathematics
2 answers:
tankabanditka [31]3 years ago
5 0

Answer: 720 is greater than 648

Step-by-step explanation:

The required posterboard for an art project = 4 1/2 square feet

1 square foot = 144 square inches

4 1/5 × 144 square inches

= 648 square inches.

The available posterboard is with a length of 30 inches and a width of 2 feet.

One foot = 12 inches

The area of the available posterboard 30 × 2 × 12 = 780 inches

Since the available area is greater than the required area, the posterboard will therefore be enough for the project.

Blizzard [7]3 years ago
3 0

Answer:

It is enough because the one he purchased is  5 square feet

Step-by-step explanation:

 Now, before we can go ahead to determine if the sheet will be enough, we need to first find out how many inches that make a foot since one of the dimensions of the sheet is in inches.

  12 inches make 1  foot

 

Then, if 12 inches make a foot, we will then calculate the equivalent of 30 inches being the length of the sheet of the poster board that Fabian just purchased.

  12 inches ---------- 1 foot

   30 inches ---------- ? feet

   30/12 × 1

 = 5/2

 = 2.5 feet.

 Therefore, 30 inches will make 2 feet.

Now, it is clear that the length of the sheet of poster board is 2.5 feet while the width is 2 feet. If Fabian requires or needs 4 1/2 square feet (4.5 square feet) of poster board, we can then calculate if this one he bought will be enough for his project:-

   The area of a rectangle = length × width/breadth.

Length = 2.5 feet

width = 2 feet

 The area of this poster board is then:

  2.5  ×  2 = 5 square feet.

 If Fabian needs 4.5 square feet sheet of poster board for his school project, it is now obvious that this one he purchased will be more than enough because he will still have 0.5 or half a square foot surplus afterwards.

You might be interested in
Which of the equations should anthony pick ?
Komok [63]

Answer:

the third answer

Step-by-step explanation:

hope it helps

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Choose which line represents the line of best fit.
Lynna [10]

A line which represents the line of best fit is: C. Line B.

<h3>What is a line of best fit?</h3>

A line of best fit is sometimes referred to as a trend line and it can be defined as a statistical or analytical tool that is commonly used in conjunction with a scatter plot, in order to determine whether or not there is any form of association and correlation between a data set.

<h3>The characteristics of a line of best fit.</h3>

In Mathematics, there are different characteristics that are used for determining the line of best fit on a scatter plot and these include the following:

  • The line should be very close to the data points as much as possible.
  • The number of data points that are above the line should be equal to the number of data points that are below the line.

By critically observing the scatter plot using the aforementioned characteristics, we can reasonably and logically deduce that line B represents the line of best fit because the data points are in a linear pattern.

Read more on line of best fit here: brainly.com/question/12284501

#SPJ1

4 0
1 year ago
Destiny paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday party. What is the unit cost for each cupcake?
netineya [11]

Answer:

e e enene

Step-by-step explanation:

enenenee

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Supposed out of every 20 students are absent from school less than 5 days a year. Predict how many students would be absent from
Mademuasel [1]
15,000 ????????????????
7 0
3 years ago
It costs $3.45 to buy 5/8 lb of chopped walnuts. How much would it cost to purchase 7.5 lbs of walnuts? Explain or show your
arsen [322]
Poopyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Home Cinema rents DVDs for $5 each. Flickpick charges a membership fee of $20 plus $3 for each movie rental. Write and solve an
    13·1 answer
  • A ship travels 62.5 km in 1st hour of sailing. Starting from 2nd hour, the distance travelled per hour is x% of that in the prec
    9·1 answer
  • System of equations help?
    14·1 answer
  • A ball is thrown straight up from the top of a building 132 ft. tall with an initial velocity of 48 ft per second. The distance
    7·2 answers
  • 20 POINTS AND BRAINLIEST
    7·1 answer
  • Please help me. After charging for 1/3 of an hour, a phone is at 2/5 of its full power. How long will it take the phone to charg
    12·1 answer
  • The cost of downloading one song from a website is $0.99. which equation can be used to find t, the cost in dollars of downloadi
    5·2 answers
  • If a basketball is bounced at a angle of 30 degrees, it will bounce off the court at and angle of
    15·1 answer
  • Assume a bank loan requires an interest payment of $85 per year and a principal payment of $1,000 at the end of the loan's eight
    13·1 answer
  • Hlp me with this math problem
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!