Answer:
Each hotdog costs $1.65
Each juice drink costs $1.05
Step-by-step explanation:
Let's begin by letting
represent the number of hot dogs and
the number of juice drinks.
The Baxter family bought 6 hot dogs and 4 juices for $14.10.

The Farley family bought 3 hot dogs and 4 juices for $9.15.

Now, we subtract these equations.

Since
has reversed coefficients, it gets eliminated. Now solve for x.



NOW, we find y by substituting x with 1.65 (in either equation).
We'll use the first equation.




= 1.65
= 1.05
represents hotdogs and
represents juice drinks.
Therefore, each hotdog costs $1.65 and each juice drink costs $1.05.
<em> I hope this helps! :)</em>
Answer:
Step-by-step explanation:
yes
yes because its a decimal and positive
Thank you very much for the points! Helped me a lot!
The LCD is 30.
Think of it this way. You and I are on an assembly line checking i-pads. Your job is to quality check every 6th one and my job is to check every 10th one.
Here are the ones you will check:
6, 12, 18, 24, 30 and so on
Here are the ones I will check
10, 20 30 and so on.
Notice the first one we both check? #30 - that is the LCD of 6 and 10