1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
34kurt
3 years ago
14

Please help me with this geometry problem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mathematics
1 answer:
Vilka [71]3 years ago
6 0
It totals out to 2496 in^2
Hope this helped

You might be interested in
Calculate the total cost of an item bought at a negotiated price of $15,640 and a $2,500 trade-in-allowance. The sales tax is 7.
Fofino [41]
Hey! :)

The total cost of the item is the second choice which is $14,372.08. I arrived to the answer by simply: 
1) multiplying the sales tax to the negotiated price (15640*.072 = 1126.08) 
2) adding the sales tax to the negotiated price and the registration as well (15640+1126.08+106= 16872.08)
3) subtracting the trade in allowance from the computed value (16872.08 - 2500 = 14372.08)
Hope this helps! :)
5 0
3 years ago
An aquarium has dimensions 2x feet, (x – 1) feet, and (x + 2) feet. The aquarium volume must be no more than 280 cubic feet.
Lina20 [59]

Answer:

x^3+x^2-2x\leq140

Step-by-step explanation:

This is an algebra problem, and we are expected to inequality for the volume of the aquarium.

Given that the

length= 2x

width=(x – 1)

heigth=  (x + 2)

and the volume= 280 ft^3

the inequality expression for the volume is

2x*(x -1) * (x + 2) \leq 280\\\\

open the brackets

2x*(x -1) * (x + 2) \leq 280\\\\(2x^2-2x)*(x+2)\leq 280\\\\\2x^3+4x^2-2x^2-4x\leq 280\\\\\2x^3+2x^2-4x\leq280

divide through by 2 we have

x^3+x^2-2x\leq140

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The area of the base of a rectangular prisim four and three fourths and the height of two and one third what is the volume
VikaD [51]
Data:
A_{base} = 4 \frac{3}{4} = \frac{4*4+3}{4} = \frac{16+3}{4} \to A_{base} = \frac{19}{4}

h (height) = 2 \frac{1}{3} =  \frac{3*2+1}{3} = \frac{6+1}{3} \to h (height) = \frac{7}{3}
v (volume) = ?

Formula: V =  A_{b}*h

Solving:
V = A_{b}*h
V =  \frac{19}{4} * \frac{7}{3}
V =  \frac{133}{12}
V = 11.08333....
\boxed{\boxed{V \approx 11.08}}\end{array}}\qquad\quad\checkmark
7 0
4 years ago
Evaluate.<br><br>1,000 squared 5 =
Ksivusya [100]
1,000,000,000,000,000
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Answer the following questions:
timama [110]

Answer:

Question 1: 76 dollars. ($76)

2. 1/5  

3. 1/19

4. 1/5

Step-by-step explanation:

QUESTION 1:

228 (the amount Mrs. Nicci had) divided by 3 (children) is equal to 76

228/3 = 76

QUESTIONS 2, 3, AND 4.

2. Find the greatest common divisor (GCD). the GCD of 14 and 70 is 14. Then, divide the numerator and denominator by 14.

14/14 = 1

70/14 = 5

WHICH EQUALS 1/5!!

3. Find the greatest common divisor (GCD). the GCD of 5 and 95 is 5. Divide both the numerator and denominator by 5.

5/5= 1

95/5= 19

WHICH EQUALS 1/19!!

4. Find the greatest common divisor (GCD). the GCD of 12 and 60 is 12. So (like we have been doing for the whole part of this question), divide both the numerator and denominator by 12, which is the GCD.

12/12 = 1

60/12 = 5

WHICH EQUALS 1/5!!

Hope this helped.. I think this is like one of the longest Brainly answers I've recently had to type lol

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A square playing field has an area of 1,255 square yards.about how long is each side of the field
    5·1 answer
  • Jeff needs to buy food and medication for six cats and one dog. The cost of food and medication for a cat is $5 less than two-th
    9·1 answer
  • Eric needs to order programs for the next school football game. Only 1 out of 2 people will buy a program for the game. If there
    11·1 answer
  • Rita read a book with 973 pages in one week. if she read the same number of pages each day how many pages did rita read each day
    5·1 answer
  • im stuck on this . and somebody give me a clear right answer because people r giving me wrong answers
    13·2 answers
  • 4.<br>Which is the best buy in the following cases.<br>a) 4 pens for 56 or 6 pens for rs 90<br>​
    9·2 answers
  • Math pls help meee????
    5·1 answer
  • Jane made $288 for 18 hours of work. At the same rate, how much would she make for 11 hours of work?
    7·1 answer
  • b and d are points on a circle with centre 0. abc is the tangent to the circle at b. and is a straight line. angle cbd is 66 deg
    10·2 answers
  • Find the volume of the figure
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!