1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
netineya [11]
3 years ago
6

If your income increases by $1,500 and you only consume $900 of it, your marginal propensity to consume would be equal to: a. 0.

60. b. 0.75. c. 600.00. d. 0.40. e. 0.50.
Business
1 answer:
iogann1982 [59]3 years ago
7 0

Answer:

a. 0.60.

Explanation:

Marginal Propensity to Consume is a metric which enables to measure the increase in consumer spending when there is increase in consumer disposable income. The proportion of disposable income with increase in spending is known as marginal propensity to consume.

The correct answer is 0.60. This is calculated by dividing consumption by the spending.

Marginal propensity to consume = $900 / $1,500

Marginal propensity to consume = 0.60.

You might be interested in
You are asked to recommend whether a firm should make or purchase product A. The following are data concerning the two options.
Alexxandr [17]

Answer:

Instructions are listed below

Explanation:

Giving the following information:

For the purchase​ option:

Buying price= ​$22 per unit.

For the make​ option:

Weekly rental payment of ​$30,800

The firm also has to hire five operators to help make product A. Each operator works eight hours per​ day, five days per week at the rate of ​$14 per hour.

The material cost for the make option is ​$15 per unit of product A.

A) We need to find the number of units that makes the unitary fixed costs= $7

Weekly rental= 30800

Direct labor= ($14*8 hours*5workes)*5 days= 2800

Total fixed costs= $33,600

Unitary fixed costs= total fixed costs/ Q

7=33600/Q

Q= 4800 units

B) Now Q= 6600

Buy= 6600*22= $145,200

Make= 6600*15 + 33600= $132,600

3 0
3 years ago
Crigui Music produces 60000 CDs on which to record music. The CDs have the following costs: Direct Materials $13000 Direct Labor
gizmo_the_mogwai [7]

Answer:

$35,000 is the maximum amount that Crigui should pay

Explanation:

Total cost if manufactured internally;

Direct materials $13,000

Direct labor 15,000

Variable overhead 3,000

Fixed overhead 7,000

————

Total cost $38,000

Therefore, $38,000 - $3,000 (unavoidable cost) = $35,000

7 0
3 years ago
Where to buy a legal operating system for computer
Crazy boy [7]
That depends on which operating system you're looking for, the purposes you need it for and where you live.

If we're assuming an average user with no special requirements for programming or other specialised tasks then I'd recommend Windows 10.

Windows 10 is the most popular OS (Operating System) and is widely supported by the community of you run into trouble.

You can find a liscenced copy from their website, which you may need to change to your locale and most computer shops will sell copies too, including online companies like Amazon, but if you're unsure then Microsoft is the best bet.
https://www.microsoft.com/en-gb/store/d/windows-10-home/d76qx4bznwk4/1NT3

I hope this helps.
7 0
3 years ago
Swifty Company uses the units-of-activity method in computing depreciation. A new plant asset is purchased for $41000 that will
cluponka [151]

Answer:

depreciation rate per unit $0.34

Explanation:

To calculate the depreciation cost per unit we divide the amount subject to depreciation by the estimated untis production over its useful life:

depreciable amount:

$41,000 - $3,600 = $ 37,400

depreciation rate:

$37,400 / 110,000 units = $0.34

8 0
3 years ago
The council members of a small town have decided that the earth levee that protects the town from flooding should be rebuilt and
laiz [17]

Answer:

$230,899

Explanation:

Calculation for what the equivalent present cost is for the first 5 years

Present cost of the repair work = 68,000 * (P/A, 6%,5) - 7,000 * (P/G, 6%,5)

Present cost of the repair work= 68,000 * 4.212364 - 7,000 * 7.934549

Present cost of the repair work= $230,898.90 Approximately $230,899

Therefore the Present cost of the repair work will be $230,899

3 0
3 years ago
Other questions:
  • _______ is the process of attempting to locate & encourage potential applicants to apply for existing or anticipated job ope
    5·1 answer
  • Navarro, Inc., issued $250,000 of eight percent, 20‑year bonds at 98 on June 30, 2012. Interest is payable semiannually on Decem
    6·1 answer
  • Isla is a marketing manager for Marshall Manufacturing. Her boss has asked her to evaluate a new product idea. One of the things
    11·1 answer
  • Excess return portfolio performance measures
    8·1 answer
  • What type of entrepreneurial activity would you engage in?
    5·1 answer
  • In this firm commitment offering who bears the financial risk? Who would bear the risk in a best efforts offering?
    6·1 answer
  • Assessing Financial Statement Effects of Passive and Equity Method Investments On January 1, Ball Corporation purchased shares o
    13·1 answer
  • Bakery A sells bread for $2 per loaf that costs $0.50 per loaf to make. Bakery A gives an 80% discount for its bread at the end
    15·1 answer
  • Kirov, Inc. reports credit sales of $200,000 for the year ending December 31, 2015. The year- end unadjusted balance of its Allo
    14·1 answer
  • The owner of a national software company has been watching current economic information for the past two quarters and a rapid ri
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!