Answer:
Instructions are listed below
Explanation:
Giving the following information:
For the purchase option:
Buying price= $22 per unit.
For the make option:
Weekly rental payment of $30,800
The firm also has to hire five operators to help make product A. Each operator works eight hours per day, five days per week at the rate of $14 per hour.
The material cost for the make option is $15 per unit of product A.
A) We need to find the number of units that makes the unitary fixed costs= $7
Weekly rental= 30800
Direct labor= ($14*8 hours*5workes)*5 days= 2800
Total fixed costs= $33,600
Unitary fixed costs= total fixed costs/ Q
7=33600/Q
Q= 4800 units
B) Now Q= 6600
Buy= 6600*22= $145,200
Make= 6600*15 + 33600= $132,600
Answer:
$35,000 is the maximum amount that Crigui should pay
Explanation:
Total cost if manufactured internally;
Direct materials $13,000
Direct labor 15,000
Variable overhead 3,000
Fixed overhead 7,000
————
Total cost $38,000
Therefore, $38,000 - $3,000 (unavoidable cost) = $35,000
That depends on which operating system you're looking for, the purposes you need it for and where you live.
If we're assuming an average user with no special requirements for programming or other specialised tasks then I'd recommend Windows 10.
Windows 10 is the most popular OS (Operating System) and is widely supported by the community of you run into trouble.
You can find a liscenced copy from their website, which you may need to change to your locale and most computer shops will sell copies too, including online companies like Amazon, but if you're unsure then Microsoft is the best bet.
https://www.microsoft.com/en-gb/store/d/windows-10-home/d76qx4bznwk4/1NT3
I hope this helps.
Answer:
depreciation rate per unit $0.34
Explanation:
To calculate the depreciation cost per unit we divide the amount subject to depreciation by the estimated untis production over its useful life:
depreciable amount:
$41,000 - $3,600 = $ 37,400
depreciation rate:
$37,400 / 110,000 units = $0.34
Answer:
$230,899
Explanation:
Calculation for what the equivalent present cost is for the first 5 years
Present cost of the repair work = 68,000 * (P/A, 6%,5) - 7,000 * (P/G, 6%,5)
Present cost of the repair work= 68,000 * 4.212364 - 7,000 * 7.934549
Present cost of the repair work= $230,898.90 Approximately $230,899
Therefore the Present cost of the repair work will be $230,899