1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zlopas [31]
3 years ago
15

What is 3.4 in fraction

Mathematics
1 answer:
Anna [14]3 years ago
8 0
\rm 3,4= \frac{34}{10}\\\\We\ can\ simplify\ this\ fraction:\\\\\  \frac{34\div2}{10\div2}=\boxed{ \frac{17}{5} }

So,\ \boxed{3.4=\boxed{\frac{17}{5} }}
You might be interested in
Simplify<br>factor<br>x² + 9x+14<br>x_49​
kiruha [24]

Answer

   +

Step-by-step explanation:

4 0
4 years ago
Write the equation of the line in slope-intercept form using y=mx+b​
Ierofanga [76]

Answer:

y= -5x + 2

Step-by-step explanation:

the slope is heading downwards, and down five units for each one across (hence m=5) and the y-intercept is 2 (hence the 2)

3 0
3 years ago
After you complete your survey of students reported heights at your school, you discover that your sample is biased. Exactly 10%
Readme [11.4K]
What we can say with a good deal of certainty is that our sample is biased towards the higher spectrum and that the real value of the mean for our population is lower than the obtained value of our sample. If this is true, we should expect for the standard deviation to be higher than in the population. 
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sam Is 11 years older than Susan the sum of their ages in years is 27 what’s sams age in years
sweet [91]

Answer:

19

Step-by-step explanation:

Let Sam be x

Let Susan be y


x = y+11

x + y = 27

Substitute (x) with (y+11)

(y+11) + y = 27

Solve the equation

2y + 11 = 27

2y = 16

y = 8


Susan's age is 8.

Sam's age is 8 + 11

Sam's age is 19


Hope this helped :)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The manufacturer of an energy drink spends $1.20 to make each drink and sells them for two dollars the manufacturer also has fix
dimulka [17.4K]

Let X be the number of energy drinks sold.

The manufacturer of an energy drink spends $1.20 to make each drink and sells them for two dollars the manufacturer also has fixed cost each month of $8000.

The manufacturing cost for X energy drinks is

1.20x

Fixed cost is $8000.

Therefore, cost function is

C(x)=1.20x+8000

Selling price of each drink is $2.

Therefore, the revenue function is

R(x)=2x

Hence, the revenue function is

R(x)=2x

6 0
1 year ago
Other questions:
  • Graph C (3, 2). Translate the point left 3 units and down 1 unit. Graph the image point C
    15·1 answer
  • 15 POINTS PLEASE HELP ASAP!!!
    11·2 answers
  • Please show your work on this and I’ll mark you brainliest!!
    13·1 answer
  • Find unit rate. $2.40 for 12 eggs
    8·1 answer
  • Use elimination to solve the following system of equations: 17x - 2y = 25,17x + 3y = 5
    15·1 answer
  • The function models the total number of views an educational blog has received after t minutes. After how many minutes will the
    6·2 answers
  • ????? don't answer...
    10·1 answer
  • Bobby has been driving at a constant speed for the last 2 hours. If Bobby traveled 150 miles within the 2 hours, what is his con
    5·1 answer
  • Write the sentence as an inequality.<br><br> Three times a number w is less than 18.
    11·1 answer
  • Need help with delta math
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!