1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
murzikaleks [220]
3 years ago
12

Find an equation of the line passing through the points (−8,2) with the slope m= 4/3

Mathematics
1 answer:
Nimfa-mama [501]3 years ago
3 0

Answer:

y=\frac{4}{3}x+\frac{38}{3}

Step-by-step explanation:

So we want to find an equation of a line passing through (-8,2) with a slope of 4/3.

To do so, we can use the point-slope form. This is:

y-y_1=m(x-x_1)

So, substitute (-8,2) for x₁ and y₁, and let m be 4/3:

y-2=\frac{4}{3}(x+8)

Distribute the right:

y-2=\frac{4}{3}x+\frac{32}{3}

Add 2 to both sides. Note that 2 can be written as 6/3. Thus:

y=\frac{4}{3}x+\frac{32}{3}+\frac{6}{3}

Simplify:

y=\frac{4}{3}x+\frac{38}{3}

And this is our equation :)

You might be interested in
Find the radius of the circle if the center is at (1, 2) and the point (-3, 4) lies on the circle.
Anton [14]

Answer:

2√5

Step-by-step explanation:

The radius is the distance from the center to a point anywhere along the edge of the circle. To find the distance between these two points, use the distance formula.

d = \sqrt{(x_2-x_1)^2 + (y_2-y_1)^2} \\d = \sqrt{(1--3)^2 + (2-4)^2}\\ d = \sqrt{4^2 + -2^2}\\ d = \sqrt{16 + 4}\\ d = \sqrt{20} \\d = 2\sqrt{5}

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please answer A S A P
guajiro [1.7K]

Answer:

1, i) equation for Mike's Repair Shop = $65x + $100

  ii) Amy's Auto Repair = $80x + $40

2. 65x + 100 = 80x + 40

3.  x = 4  

4. Therefore the number of hours at which the cost both auto repair shops are the same is x = 4 hours.

5. If it takes only three hours to fix the car the Amy' repair shop will be the cheapest because Amy's auto repair will cost = $80\times3 + $40 = $280 and Mike's will cost = $65\times3 + $100 = $295.

6. If it takes only six hours to fix the car the Amy' repair shop will be the cheapest because Amy's auto repair will cost = $80\times6 + $40 = $520 and Mike's will cost = $65\times6 + $100 = $490.

7. Amy's Auto repair service is advertising to encourage customers with quick repairs to use their service because their cost is less for quick repairs but more for lengthy repairs.

Step-by-step explanation:

i) x = number of hours worked

ii) y = total cost

1, i) equation for Mike's Repair Shop = $65x + $100

  ii) Amy's Auto Repair = $80x + $40

2. 65x + 100 = 80x + 40

3.   15x = 60, therefore x = 4  

4. Therefore the number of hours at which the cost both auto repair shops are the same is x = 4 hours.

5. If it takes only three hours to fix the car the Amy' repair shop will be the cheapest because Amy's auto repair will cost = $80\times3 + $40 = $280 and Mike's will cost = $65\times3 + $100 = $295.

6. If it takes only six hours to fix the car the Amy' repair shop will be the cheapest because Amy's auto repair will cost = $80\times6 + $40 = $520 and Mike's will cost = $65\times6 + $100 = $490.

7. Amy's Auto repair service is advertising to encourage customers with quick repairs to use their service because their cost is less for quick repairs but more for lengthy repairs.

4 0
3 years ago
To convert a measurement in centimeters to meters, you simply move the decimal point
Arisa [49]

Answer:

there are 100 cm in every meter which means that dividing will convert ot to meters. you can make the conversion quick and easy by simply moving the decimal point in your measurement 2places or place values to left

Step-by-step explanation:

hope it will help you

6 0
3 years ago
What is the easiest was to do algebra
expeople1 [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

Provide problems and we're here to help.

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Oliver had $50 on the day before his birthday. After he recived some money for his birthday , he had $75. Write and solve eqauti
Doss [256]

Answer:

X=25

Step-by-step explanation: 25+50=75


3 0
4 years ago
Other questions:
  • Factor 3x^2+11x-4=0 as the product of two linear expressions
    8·1 answer
  • 11. Solve 5(2x – 3) = x – 15 + 9x for x.
    9·1 answer
  • The ratio of x to y is 1/2 . If the ratio of x + 2 to y + 1 is 2/3 , then what is the value of x?​
    7·1 answer
  • the total cost c a painter charges to paint a house depends on the number h of hours it takes to paint the house. This situation
    7·2 answers
  • An element with a mass of 680 grams decay by 24.2% per minute. To the nearest minute, how long will it be until there are 10 gra
    12·1 answer
  • roy use sone fourth cup of batter for each muffin. make a list to show the amounts of batter he will use depending on the number
    10·1 answer
  • What height on the wall will a 15 foot ladder reach if it is placed 3.5 feet from the base of the wall...???
    14·2 answers
  • What is the surface area of the triangular prism?
    15·1 answer
  • SOMEONE HELP ME WITH THISS
    14·2 answers
  • If a pack of M&Ms contains 40 M&Ms in class $1.20 what is the unit price
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!