1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Reptile [31]
3 years ago
10

Guys I need help what is 8+[4+(-9)] please.

Mathematics
2 answers:
Svetach [21]3 years ago
6 0

8+[4+(-9)]

-9 + 4 = 4 - 9 = -5

-5 + 8 = 8 - 5 = 3

3 is the final answer.

pshichka [43]3 years ago
4 0

Answer:

-9 + 4 = 4 - 9 = -5

-5 + 8 = 8 - 5 = 3

3 is the answer

Step-by-step explanation:

You might be interested in
ASAP please
Slav-nsk [51]

Answer:

umm i think you would be at tje point 4,0

3 0
3 years ago
Make an equation that would equal to 6, numbers u can use is 4,9,1,5
steposvetlana [31]
Write down : 2, +, 3 + 1
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Square root of 9 simplified
IceJOKER [234]
If you square 3, you get 9, and if you "take the square root of 9", you get 3
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which inequality statement best represents the graph below?
lbvjy [14]
Graph A is correct.  The ≥ sign is correct because the gray area is above the red.  x^2 has a positive coefficient which corresponds to the opening-up parabola.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hello I need someone to help me answer 10 algebra 1 math test questions i will pay money after or give brainiest on each questio
shtirl [24]
Hello! i’m in algebra 2 and passed algebra 1 with a 97%. any chance i might be able to help you? i don’t want money for it tho
6 0
3 years ago
Other questions:
  • F(x)=2x+2 font the value of y when x=2
    7·2 answers
  • Alan will rent a car for the weekend. He can choose one of two plans. The first plan has an initial fee of $55 and costs an addi
    10·2 answers
  • What is the unit rate for 175 calories in 12 ounces
    7·1 answer
  • Express this ratio as a fraction in its simplest form 21 cups to 27 cups
    7·1 answer
  • Write equation in slope intercept form of the line through points -9,5 and 4,6
    14·1 answer
  • Cos 55°<br> 0.9735<br> True or false
    15·1 answer
  • In a basketball tournament, Team A scored 5 fewer than twice as many points as Team B. Team C scored 80 more points than Team B.
    15·1 answer
  • Which choice describes the value of m when <br> ?
    12·2 answers
  • What is the fact family for 6,7,13 what is the answer​
    9·1 answer
  • A flower shop charged $124.44 for 3 bouquets of flowers. This price included a $7.50 service and delivery fee.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!