1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
notsponge [240]
3 years ago
8

After spending $3,450 for tables and $3,950 for chairs, a convention center manager finds that the total is 4% more than he spen

t on tables and chairs last year. To the nearest dollar, find the amount that he spent last year.
Mathematics
2 answers:
denpristay [2]3 years ago
5 0
<span>The amount that the Convention Manager spent last year on chairs would be $3792.00. $3950.00 x 4% is $158.00 minus $3950.00 is $3792.00.
Hope it helps.</span>
g100num [7]3 years ago
4 0
We are given with two current costs : $3,450 for tables and $3,950 for chairs .The total cost then is equal to $7,400. This is said to be 4% more than he spent  last year. so last year's expenses should be <span> $7,400 / 1.04 equal to $7115.39. The cost last year is expected to be less</span>
You might be interested in
The probability that a biased dice will land on a six is 0.4. Marie is going to throw the dice 400 times. Work out an estimate f
steposvetlana [31]
I’m pretty sure it’s 16...?

4 0
3 years ago
3 pizzas for $ 16.50 what is the unit rate for one pizza
o-na [289]
The answer is 5.50$ you have to divide 16.50/ 3
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is happening to this graph when the x-values are between 4 and 8?
Nikolay [14]

Answer: it remains constant

Step-by-step explanation: because between 4 and 8 there is no change

3 0
3 years ago
Can someone help me with this surface area plz plz thanks
Lunna [17]
Just multiply all of them and if you aren’t sure just search up how to find serfsce area
4 0
3 years ago
If I go into the store with $26 and I leave and come out with $11.70 how much did I spend​
pogonyaev

Answer:

$14.30

Step-by-step explanation:

26 - 11.70 = 14.30

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the x-intercept and write it as an ordered pair 4x-20=5y
    11·2 answers
  • Clifford is making a really big white cake for his sisters birthday. The recipe calls for 1.5 times as much flour as sugar. It a
    9·1 answer
  • The product of 4 and a number plus 17 is 5
    15·2 answers
  • An event center charges a flat $65 fee
    5·1 answer
  • Given Trinagle ABC with A(-4, -2), B(4,4), and C(18,-8), answer the following questions.
    11·1 answer
  • If ƒ = {(2, 5), (3, 2) (4, 6), (5, 1), (7, 2)}, then ƒ is a function. True False
    10·2 answers
  • NEED ANSWER ASAP !!
    11·1 answer
  • Please HELP<br>what are the two angles called​
    5·1 answer
  • Compare the dimensions of the prisims. How many time greather is the surface area of the red prism than the surface area of the
    13·1 answer
  • Inventory was taken on Day 1, Day 2, Day 5, Day 6, and Day 7. Norris wants to know roughly what the inventory was on Day 3.
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!