1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mamont248 [21]
3 years ago
8

A triangle on a coordinate plane is translated according to the rule T-3,5(x, y). Which is another way to write this rule?

Mathematics
1 answer:
Tresset [83]3 years ago
5 0
<h3>Answer: Choice A. (x,y) \to (x-3, y+5)</h3>

Explanation:

The notation T_{-3,5}(x,y)  or means to move any point (x,y) along the vector <-3,5>. Put another way, it says to shift (x,y) three units to the left and five units up. The x portion deals with left or right shifting, the y portion deals with up or down shifting. Since the x portion is negative, we go in the negative direction on the x axis. Y being positive means we move up rather than down.

This all means we end up with the translation rule (x,y) \to (x-3,y+5)

You might be interested in
4. Solve. x² – 81 = 0 (1 point) 0 –9 –9, 9 9
Rudik [331]

x^2 - 81 = 0. Add 81 to each side.

x^2 = 81. Take the square root of each side.

x = 9, -9

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
38. Nate and Gavin are playing a video game. Gavin has scored eleven more than twice the number of
larisa [96]
Gavin scored 465 points
3 0
2 years ago
Answer 2. will give brainliest
postnew [5]

Answer:

I think c and d

Step-by-step explanation:

srry if im wrong

3 0
3 years ago
Last question on my assignment need help. Find x.
Umnica [9.8K]

Answer:

I think it would be 20 hope it helps and good luck

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
David bought three candy bars for $2.45. Assuming that each candy bar is the same price, what is the unit rate for the cost of t
xxMikexx [17]

Answer:

$4.55

Please give me the brainliest!

Hope this helps!

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Janice examines the given triangle and estimates that the longest side has a length of 25 units―if it is a right triangle. How d
    7·2 answers
  • What is the perimeter of a parellorgram
    9·2 answers
  • A car travels at an average rate of speed of 40 miles per hour for 5 hours. How far does this car travel?
    9·1 answer
  • Determine if the lines are parallel, perpendicular or neither:<br> 1. x + 4 = y and y – x = -3
    6·2 answers
  • Help please I need this as soon as possible ​
    10·2 answers
  • Solve for c.<br> 55c+13 &lt; 750 +39
    9·2 answers
  • What is the number that is two more than one-tenth of one-fifth of one-tenth of 2,000​
    15·1 answer
  • Find the area of the figure.
    14·1 answer
  • 50 POINTS! please help me with this, need work and explanation to get right
    8·1 answer
  • Which of the following situations does NOT illustrate combination?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!