1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lana71 [14]
3 years ago
9

Idk how to get that answer.

Mathematics
1 answer:
melomori [17]3 years ago
4 0
You need:
6 dimes
5 nickels
You might be interested in
What is 8÷1/5,multiply 8 by?​
Anit [1.1K]

Answer:

Multiply the 8 by 5

Step-by-step explanation:

8÷1/5

Copy dot flip

8 * 5/1

40

8 0
2 years ago
5. Which statement best describes qualitative data? (Points : 1). It cannot be represented by numbers.. . It cannot be a depende
kodGreya [7K]
Qualitative data describes the data analyzed through quantitative analysis. Qualitative data refers to the color, texture, olfactory and sensory attributes. These are attributes that are rather described than calculated. In this case, the answer is A. I<span>t cannot be represented by numbers.</span>
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Geometry. Help Please
bixtya [17]
You have the correct answer checked already. B
7 0
3 years ago
What is the midpoint of 2,-6 and -8,5
Readme [11.4K]

Step-by-step explanation:

midpoint = ( \frac{2 - 8}{2} ,  \frac{ - 6 + 5}{2} )

= ( \frac{ - 6}{2} , \frac{ - 1}{2} )

= ( - 3, - 0.5)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 100 people drink 1.5 cups of coffee a day and the cost per cup is .40 how much would it cost to provide coffee for the whole
N76 [4]

Answer:

It would cost <u>15600</u> to provide coffee for the whole year.

Step-by-step explanation:

Given:

If 100 people drink 1.5 cups of coffee a day and the cost per cup is .40

Now, to find the cost to provide coffee for the whole year if you're place is open 5 days a week.

So, we have the unit rate, and we have to find the cost of 1.5 cup by multiplying 0.40.

<em>1.5 cup of coffee cost </em>1.5\times 0.40=0.60.

<em>Thus, 1.5 cup cost 0.60.</em>

<em>If, 100 people drink 1.5 cups. </em>

<em>Then, total cost of  100 people drinking 1.5 cups of coffee = </em>100\times 0.60=60<em />

<em>As, place is open 5 days a week.</em>

So, to get the cost of coffee in 5 days of a week we multiply 5 by 60:

5\times 60\\\\=300.

<em>Hence, the cost of coffee in a week is 300.</em>

<em>In 1 year there are 52 weeks.</em>

Now, to get the cost for the whole year we multiply 52 by 300:

52\times 300\\\\=15600.

Therefore, it would cost 15600 to provide coffee for the whole year.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I have the same hundreds digit as ones digits the value of my 10 digit is 50 the value of my ones digit is 4 the number is ?
    8·1 answer
  • 1. Simplify the expression (3 - 4i)(1 + 5i) - (2 - i)
    7·1 answer
  • the area of the flag is 96 feet square feet. what is the perimeter of the flag if it has a length of 12 feet
    15·1 answer
  • How can you tell if (4,7) is a solution
    15·2 answers
  • Determine which of the following numbers could not be​ probabilities, and​ why? Select all that apply. A. The number 110​% could
    9·1 answer
  • Q31 George hiked from the top of a hill to the valley floor. The elevation at the top of the hill is
    8·1 answer
  • What is the CORRECT answer??
    12·1 answer
  • 4 divided by 2/3 please I need the answer
    9·1 answer
  • What is a fraction? And how do they work?
    13·2 answers
  • PLZ HURRY I NEED HELP!!!!!!!??​
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!