1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alborosie
3 years ago
12

Is 145 oz bigger than 9lb

Mathematics
2 answers:
Lynna [10]3 years ago
8 0

Answer:

yes 145 equals 9.0625 in lb

Step-by-step explanation:

bezimeni [28]3 years ago
5 0

Answer:no because 1lb= 16 oz so 9×19= 144

Step-by-step explanation:

You might be interested in
the distance around a track is 400m. if you take 14 laps around the track what is the total distance you walk? use mental math
Olegator [25]

to do it in mental math: you can ignore the zeroes in 400 for now.

4*14 = 4*10 + 4*4 = 40 + 16 = 56

now add the zeroes back on: 5600m

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Why should you record a one in the tens column when regrouping in addition?
ICE Princess25 [194]
To keep the place holder
5 0
3 years ago
Andrea was asked to find the value of –32 × 9 × 5/4 . How can Andrea make this problem easier to compute?
Volgvan

Answer:

divide the 32 by 4:

then the equation becomes:

8 x 9 x 5 = 360

this is the same as 32 x 9 x 5/4 = 360

8 0
3 years ago
What is the Pythagorean Theorem used for? What is the formula
saveliy_v [14]
The Pythagorean Theorem states that a triangle's hypotenuse is equal to the square's of the other two sides of the triangle.

a² + b² = c<span>²
a = side of triangle
b = other side of triangle
c = hypotenuse (squared)

Find the square root to find the accurate length of the hypotenuse.</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mr. De Vera bought half a dozen eggs for Php 31.50. How much<br>did each egg cost?​
steposvetlana [31]

Answer:

$5.25

Step-by-step explanation:

a half dozen is 6

31.50 ÷ 6 = 5.25 per egg.

those are some expensive eggs!!

7 0
3 years ago
Other questions:
  • CAN YOU PLEASE HELP. giving BRAINLIEST AND GIVE CORRECT ANSWER AND EXPLAIN
    5·1 answer
  • A store increases the price of a sweater from $20 to $22.
    9·2 answers
  • What is the value of the rational expression below when x is equal to 4? x+20/x+4
    8·1 answer
  • Write a sentence to compare the two points shown on the number line<br><br> -2.7 and 4.5
    9·1 answer
  • Tools
    14·1 answer
  • 212.809 to round to the nearest whole number
    13·1 answer
  • 210 students were asked whether they want to go to a water park or a roller skating rink for a class party. 50 students are girl
    11·1 answer
  • 9+(6-6)×4+5<br><br> A. 5<br><br> B. 14<br><br> C. 27<br><br> D. 38
    6·2 answers
  • Angles A and B are complementary. If cos A = 7x − 9 and sin B = 4x + 15, what is the value of x?
    12·1 answer
  • Convert from radians to degrees.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!