1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OlgaM077 [116]
3 years ago
11

−10x+5=−6x−35 ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Mathematics
2 answers:
Zarrin [17]3 years ago
8 0

Answer:

x=10

Step-by-step explanation:

Add 6x to both sides.

−4x+5=−35

Subtract 5 from both sides.

−4x=−40  

Divide both sides by -4.

\frac{-4x}{-4}=\frac{-40}{-4}

x=10

hope this helps

Scorpion4ik [409]3 years ago
5 0
-10x+5=-6x-35
Add 6 both sides
-10x+5=6x-35
Combine -10x and 6x to get -4x
4x+5=-35
Subtract 5 from both side
-4x = -35-5
Subtract 5 from -35 to get -40
-4x=-40
Divide both side by 4
-4/-40
Divide -4 and -40 will give you 10
x = 10
You might be interested in
Simplify the expression: (4−2)⋅6÷3+(5−2)2<br> A.7<br> B.1<br> C.13<br> D. None of these
Alex787 [66]
2.6÷3+6
12÷9
4/3

hope this helps u
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the unit rate for the cost of a salad at the salad bar?
Lera25 [3.4K]

Answer:

C.) $2.00 per pound

Hope This Helps!   Have A Nice Day!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What's 11.094 * $17.27​
san4es73 [151]

Answer:

$191.59

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Hypotenuse of 9 and 12
vladimir1956 [14]

Answer:

108

Step-by-step explanation:

Hope I help :)

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
The ratio of sugar to flour is 2:3. If there are 13 cups of sugar, how many cups of flour are there?
kkurt [141]
There are 19.5 cups of flour

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the average value of latex: y=\tan\left(\frac{x^2}{9}\right) y = tan ⁡ ( x 2 9 ) on the closed interval [1.25, 2]?
    11·1 answer
  • The total ages of Sarah, Jake and Matthew add up to 36. Jake is two years younger than Sarah and Matthew is 16 years younger tha
    8·2 answers
  • 0.65,0.59,3/5 least to greatest
    13·1 answer
  • risha wants to buy a computer for $775. She already has $275 saved and earns $100 a week babysitting. a. Use w to represent week
    11·1 answer
  • After working for 25 hours, Lamar made $375. After working for 40, Lamar made $600. Predict how much he would make after 10 hour
    7·2 answers
  • If f(x)=0 what is x​
    10·1 answer
  • what quadrilateral has exactly two pairs of consecutive angles that are supplementary and none of the opposite angles are congru
    8·1 answer
  • Iteration question please help
    15·1 answer
  • At the restaurant, your family orders a subtotal of $46.55. Add 6% sales tax and 18% tip. What is the total?
    12·1 answer
  • Which expression is equivalent to 4.4.4.4.4.4.4.4?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!