1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vinil7 [7]
3 years ago
7

Write the following equation in slope-intercept form: 3x+4y=12

Mathematics
1 answer:
Sergeeva-Olga [200]3 years ago
8 0
Hello, MissMisty here to help you. 

<span>• </span>The answer • 
Y = -3/4 + 3

Thanks! I hope it helped you, I'm glad I could help if it did. Have a good morning.
You might be interested in
A tank has capacity 6 L and initially contains 11 mg of salt dissolved in 3 L of water. A solution containing 1 mg/L of salt ent
BlackZzzverrR [31]

Answer:

The answer is below

Step-by-step explanation:

a) The maximum capacity of he tank is 6 L and initially it contains 11 mg of salt dissolved in 3 L of water. Solution enters the tank at a rate of 3 L/hr, therefore in x hours, the amount of water that have entered the tank = 3x.

Solution also leaves the tank at a rate of 2L/hr, therefore in x hours, the amount of water that have left the tank = 2x

Hence the amount of water present in the tank at x hours is given as:

3 + 3x - 2x = 3 + x

The time taken to full the tank can be gotten from:

3 + x = 6

x = 6 - 3

x = 3 hr

b)

\frac{dQ}{dx}=3-\frac{2Q}{3+x}\\  \\\frac{dQ}{dx}+\frac{2Q}{3+x}=3\\\\let\ u'=\frac{2u}{3+x}\\\\\frac{u'}{u}=\frac{2Q}{3+x}\\\\ln(u)=2ln(3+x)\\\\u=(3+x)^2\\\\(3+x)^2Q]'=3(3+x)^2\\\\(3+x)^2Q=(3+x)^3+c\\\\Q(0)=11\\\\(3+0)^2(11)=(3+0)^3+c\\\\x=72\\\\Q=x+3+\frac{72}{(x+3)^2}\\ \\Q(3)=3+3+\frac{72}{(3+3)^2}=8\ mg

8 mg/ 6 L = 4/3 mg/L

8 0
3 years ago
Nola purchased 2.5 pounds of cheese for 10.50. Her mother purchased 3pounds of the same cheese for$12.60. The cost of cheese var
Dennis_Churaev [7]

Answer:

cost per pound = $4.20

Step-by-step explanation:

Cheese cost per pound = ?

first for the cost per pound

cost per pound = total cost / pounds bought

cost per pound = $10.50 / 2.5 pounds

cost per pound = $4.20

to check the above answer is correct

cost per pound = total cost / pounds bought

cost per pound = $12.60 / 3 pounds

cost per pound = $4.20

Therefor, the cheese costs $4.20 per pound.

5 0
3 years ago
If you walked 5 miles down a trail and then walked 2 1/4 miles back, how many miles away are you from your starting point?
lyudmila [28]
First lets figure out 2 and 1/4 as a decimal 
2 and 1/4 = 2.25 
So now we subtract 
5 - 2.25 = 2.75 
She is 2.75 miles away from her starting point 
:P
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Turn 20/12 into a mixed number
luda_lava [24]

Answer:

1 2/3

Step-by-step explanation:

well first reduce it which would be 5/3 since the greatest common denominator would be 4. Then put 3 in the 5 which goes only once and 2 is left over. Keep the threeas the denominator instead of the numerator.

3 0
3 years ago
Hi can anybody tell me the answer
MArishka [77]

<u>Answer</u>:

8x^5y^7

<u>Step by step explanation</u>

4 {x}^{2}  {y}^{3}  \times 2 {x}^{3}  {y}^{4}    \\ 4 \times  2 \times  {x}^{2}  \times  {x}^{3}  \times  {y}^{3}  \times y ^{4}  \\ 8 \times  {x}^{2 + 3}  \times  {y}^{3 + 4}  \\  =8 {x}^{5}  {y}^{7}

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Three notebooks at school supply store cost $4.76.<br> What is the unit rate?
    9·1 answer
  • Find the perimeter of a quadrilateral with vertices at R (-2, 1), S (-5, 5), T (2, 5), U (5, 1). Round your answer to the neares
    9·1 answer
  • Help me with this guys
    8·2 answers
  • Find dy/dx implicitly and find the largest interval of the form −a &lt; y &lt; a or 0 &lt; y &lt; a such that y is a differentia
    12·1 answer
  • Factor 4x^2+28+49<br> A.(x+7)(4x+7)<br> B.4(x+7)(x+7)<br> C.(2x+7(2x+7)<br> D.2(x+7)(x+7)
    8·1 answer
  • Which is not an equation of the line going through (6, 7) and (2,-1)?
    12·1 answer
  • Three people equally shared of a pizza. What fraction<br>of the whole pizza did each person eat?​
    7·2 answers
  • Hey can you please help me posted picture of question
    15·2 answers
  • in a mixture of 48 litres the ratio of milk and water is 7:5. what is the quantity of milk in the mixture​
    7·1 answer
  • Please delete my all question​
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!