You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
This is a linear function.
A linear function is a straight line that has a slope, and follows the formula: <em>
y = mx + b</em>
In which:
y = y
m = slope
x = x
b = y -intercept
hope this helps<em />
Answer:
Step-by-step explanation:
Using the cosine theorem:



The angle is 114.014 degrees if we substract 90 degrees it means that at point L the plane changed its angle by 24 degrees
Answer:
9) Exact Form: 85
/24 Decimal Form: 3.541
6 Mixed Number Form: 3 13
/24
10) Exact Form: 17
/18 Decimal Form: 0.9 4
11) Exact Form:
3
/5 Decimal Form: 0.6
Step-by-step explanation:
9) Convert the mixed numbers to improper fractions, then find the LCD and combine.
10) Simplify the expression.
11) To subtract fractions, find the LCD and then combine.