1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lena [83]
3 years ago
10

What is the volume of a box that will hold 567 cubes with 1/3 inch sides

Mathematics
2 answers:
oksano4ka [1.4K]3 years ago
3 0
That volume is ...
  567*(1/3 in)³ = 567/27 in³ = 21 in³
xxMikexx [17]3 years ago
3 0
567*(1/3in)3= 567/27in3= 21in3
You might be interested in
Sit in jail height 4 1/8 miles in the morning and 1 7/8 miles in the after noon. how many times as far did they hike in the morn
Ksenya-84 [330]
Skskskskskksksksksks shsvsk
7 0
3 years ago
How can you find approximations of square roots?​
dem82 [27]

Step-by-step explanation:The second way of approximating a square root is to use a calculator. Most calculators have a radical sign on them. To find the square root of a number, we enter the radical sign, then the value and press enter. This will give us a decimal approximation of the square root.

5 0
2 years ago
X^2-8x+6 in vertex form
kompoz [17]
x^2-8x+6=\\
x^2-8x+16-10=\\
(x-4)^2-10
4 0
3 years ago
If the lines x+y=5 and 2x +2y+6=0 are parallel, find the distance between them
kobusy [5.1K]
Pretty sure the distance is 8 units
5 0
3 years ago
Translate The sum of two consecutive integers is 33
Illusion [34]
The total of two whole numbers one after another is 33. for example 10 + 11 (two consecutive integers) = 21
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which of the following best describes the equation below y=5x+6
    13·1 answer
  • How to solve for h? I don't understand it
    10·1 answer
  • Add the quotient of 120 and 60 to the quotient of 72 and 9
    14·1 answer
  • A rectangular prism is 12cm long 6cm wide and 5 cm high what is the volume of the regtangular prism
    9·1 answer
  • If you brought 20 pears for $1.00. How much does each pear cost?
    15·1 answer
  • Will give brainliest
    9·1 answer
  • Mr ramps has graded more than 5 tests. Put this into a equation!
    15·1 answer
  • A 6-pound bag of sugar costs $7.98. What is the unit price?
    13·2 answers
  • Area of each triangle
    7·1 answer
  • Help please<br>What is e in math? ​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!