1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alborosie
3 years ago
13

Felix bought 3 pounds of potatoes for two dollars at that rate what would be the price of 2 pounds of potatoes

Mathematics
2 answers:
Naily [24]3 years ago
7 0
1.50$

The rate would be 1.50

:)))))))))))))
Anuta_ua [19.1K]3 years ago
6 0
2pounds × $2/3pounds =$4/3 or $1.33
You might be interested in
***WILL GIVE MEDAL TO WHOEVER HELPS***
Bezzdna [24]
<span>x+y = 23 and 2x+3y=55; The wording of the answer choices were confusing, but both of these come together to make the correct answer. First, you need x (number of bracelets) + y (number of necklaces) to determine how many of each were sold. Then, you add 2x (cost of each bracelet x bracelets sold) and 3y (same as bracelets but for necklaces). This results in the total amount sold.</span>
6 0
3 years ago
Division time :) <br> and i'm stuck with this.
Archy [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

I think the quotent is 5, but I recommend waiting for sumone else to answer. Because 31.5 divided by 1.4 equals 22.5 but I'm not sure.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Add 0.0025 kg, 1750 mg, 2.25 g, and 825,000 μg, and express the answer in grams.
kozerog [31]

Answer:

6.75g

Step-by-step explanation:

The first step is converting everything to grams, by rules of three. Then we add.

In a rule of three problem, the first step is identifying the measures and how they are related, if their relationship is direct of inverse.

When the relationship between the measures is direct, as the value of one measure increases, the value of the other measure is going to increase too.

When the relationship between the measures is inverse, as the value of one measure increases, the value of the other measure will decrease.

Unit conversion problems, like this one, is an example of a direct relationship between measures.

First step: 0.0025kg to g

Each kg has 1000g, so:

1kg - 1000g

0.0025kg - xg

x = 1000*0.0025 = 2.5g

0.0025kg = 2.5g

Second step:  1750 mg

Each g has 1000mg, so:

1g - 1000mg

xg - 1750mg

1000x = 1750

x = \frac{1750}{1000}

x = 1.75g

1750 mg = 1.75g

2.25g - OK

Third step: 825,000 μg to g

Each g has 1,000,000 ug, so:

1g - 1,000,000 ug

xg - 825,000 ug

1,000,000x = 825,000

x = \frac{825,000}{1,000,000}

x = 0.25g

825,000 μg = 0.25g

Final step: adding everyting

0.25g + 2.25g + 1.75g + 2.50g = 6.75g

5 0
3 years ago
Gwen bought 3 sodas at the grocery store if each soda cost $1.85 and she paid with a twenty dollar bill how much change should s
AnnZ [28]

Answer:

14.5 hope this helps!

Step-by-step explanation:

3 times 1.85 is 5.5

20.0 - 5.5= 14.5

3 0
2 years ago
If you get both of these questions right I will give you 50 points
Stella [2.4K]

Answer:

1) c 226

2)

1. E

2. D

3. B

4. A

5. C

Step-by-step explanation:

6^3=216

5x(4-2)

5x2=10

216+10=226

8 0
3 years ago
Other questions:
  • |1-3x| + 6 = 29<br><br> Justify Each Step With An Algebraic Property<br><br> Please show work =)
    5·1 answer
  • Given g(x) = x+4. find the value of g(-3) to 3 decimal places,
    10·2 answers
  • A(7-1), B(6, 4) and C(5, 5) are three
    11·1 answer
  • X= -y + 3<br> 3x - 2y = -1
    11·1 answer
  • A shipping company charges a $3 flat fee for a package, plus a fee based on the weight of the package. The company charges $0.75
    11·1 answer
  • Which is the equation of a line parallel to the line with the equation: y = −14x + 7
    8·1 answer
  • 1. Which of the following is the 65th term in the sequence 8, 5, 2,-1,
    10·1 answer
  • A new bank customer with ​$5,000 wants to open a money market account. The bank is offering a simple interest rate of ​1.8%.
    14·1 answer
  • Evaluate the expression 8+-9​
    9·2 answers
  • What is the inverse of this equation and why?​
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!