Answer:
a = 6
Step-by-step explanation:
-6(2 + a) = -48
it is basically 2 steps
Divide by -6 first
(2 + a) = -48 / -6
2 + a = 8
minus the 2
a =6
No it is not because 15 out of 30 is half but 12 out of 20 is more than half
Answer:
£5.04
Step-by-step explanation:
Let's first find the unit cost.
£3.60/2.5kg = £1.44/kg
To find out how much money 3.5kg of apples costs, we simply need to multiply the unit price by 3.5.
£1.44/kg * 3.5kg = £5.04.
You have to put the problem down we cant help you if its not there
sorry but please put equation in or problem
Answers:
A. 6 Large taxis = 42 seats 9 Small taxis = 36 seats = 78 seats in total
B. 6 Large taxis = $498 + 9 Small taxis = $450 498+450= $948
C. 5 Large taxis and 10 Small taxis
Step-by-step explanation:
A. 6 Large taxis = 42 seats 9 Small taxis = 36 seats = 78 seats in total
If I did 8 small taxis the total number of seats would be 74, so I did one small taxi more to make it fair. There would be seats for everyone but 3 seats extra
B. 6 Large taxis = $498 + 9 Small taxis = $450 498+450=948
C. 5 Large taxis and 10 Small taxis
While the more small taxis there are, the more cheaper it is for Max but the less seats there would be for 75 people, So I did 1 more small taxi and 1 less large taxi.
The total number of seats now is 75 seats which is perfect amount for 75 people
So the total cheaper cost would $915 while still maintaining a fair amount of seats which is 75