Answer:
The larger ham is the better buy.
Step-by-step explanation:
In order to determine the better buy, divide both of the prices by their weight to get the price per pound of ham.
5.70/3 = 1.90 per lb
8.75/5 = 1.75 per lb
Therefore the 5 pound of ham is a better buy.

Change x to y, and y to x.

solve for y:

Your answer is:

Step-by-step explanation:
→ 42 = 7u - u
→ 42 = 6u
→ 42/6 = u
→ 7 =u or U = 7
<em><u>hope </u></em><em><u>this</u></em><em><u> answer</u></em><em><u> helps</u></em><em><u> you</u></em><em><u> dear</u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>.</u></em><em><u>take </u></em><em><u>care </u></em><em><u>and</u></em><em><u> may</u></em><em><u> u</u></em><em><u> have</u></em><em><u> a</u></em><em><u> great</u></em><em><u> day</u></em><em><u> ahead</u></em><em><u>!</u></em>
Answer:
Step-by-step explanation:
Here you go mate
Step 1
6x-8=5x+4 Equation/Question
Step 2
6x-8=5x+4 simplify
6x-8=5x+4
Step 3
6x-8=5x+4 Subtract
x-8=4
Step 4
x-8=4 Add 8
answer
x=12
Hope this helps
Answer:
75
Step-by-step explanation: