1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nadezda [96]
3 years ago
14

Gary and Jill both want 23 stickers for a school project there are 3 sheets of 10 and 30 single stickers on the table how could

Gary an Jill each take 23 stickers
Mathematics
1 answer:
Ray Of Light [21]3 years ago
7 0

Answer:

See below.

Step-by-step explanation:

There are three sheets of 10 stickers. This is equal to 30 stickers. There are also 30 single stickers. Split the single stickers and give Gary and Jill 13 each. Then Gary and Jill can each take a sheet of 10. They will both have 23 stickers.

You might be interested in
What is quotient of 2x3 + 3x2 + 5x - 4 divided by x2 + x + 1
motikmotik
This is the correct answer to your problem

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Evaluate the composition of functions.
valina [46]

Answer:

  2

Step-by-step explanation:

Fill in each function's argument and do the arithmetic.

  h(g(f(\sqrt{10})))=h(g(2(\sqrt{10})^2-7))=h(g(2\cdot 10-7))=h(g(13))\\\\=h(\dfrac{4-13}{9})=h(\dfrac{-9}{9})=h(-1)\\\\=\sqrt{-(-1)+3}=\sqrt{4}=\boxed{2}

7 0
2 years ago
A sporting goods store sells right-handed and left-handed baseball gloves. In one month, 12 gloves were sold for a total revenue
stepladder [879]

Answer:

9 right-handed gloves and 3 left-handed gloves were sold.

Step-by-step explanation:

Given:  In one month, 12 gloves were sold for a total revenue of \$561.

            right-handed gloves cost \$45 and left-handed gloves cost \$52.

To find: How much of each type of gloves did they sell?

Solution: Let they sell x  right-handed gloves, and y left-handed gloves.

Now, cost of each right-handed gloves =\$45

cost of each left-handed gloves =\$52

Total revenue =\$561

So, we get

45x+52y=561\:\:\:...(i)

Also,  in a month 12 gloves were sold.

So, we get

x+y=12\:\:\:...(ii)

Now, from (ii) we get, x=12-y.

Putting x=12-y in equation (i), we get

45(12-y)+52y=561

\implies 540-45y+52y=561

\implies7y=561-540

\implies7y=21

\implies y=\frac{21}{7}

\implies y=3

Now, putting y=3 in equation (ii), we get

x+3=12

\implies x=12-3

\implies x=9

Hence, 9 right-handed gloves and 3 left-handed gloves were sold.

7 0
3 years ago
Please answer correctly will mark brainliest and follow thank you ;)
Nadusha1986 [10]

Answer:

76m

Step-by-step explanation:

Solve perimeter of both rectangles and add

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Just help quick and i will medal and brainly
grigory [225]
Your Answer Is In Fact A. :)

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 522 divided by 5
    13·1 answer
  • Robin purchased 3 1/2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
    12·2 answers
  • You paint one third of a wall and one for seven hours at that rate how long will it take you to paint one wall
    5·2 answers
  • I need help to find the slope between these two points
    13·1 answer
  • Please help im not understanding please check this before skippping over it
    15·2 answers
  • Marcus has a circular rug in his room . if the diameter of the rug is equal to the length of the bedroom floor , what is the cir
    15·1 answer
  • 2) Three less than ten times a number is seven more than five times the<br> number. Find the number.
    8·1 answer
  • Given the functions f(x) = 10x + 25 and g(x) = x + 8, which of the following functions represents f[g(x)] correctly?
    7·1 answer
  • Hey can someone please help me in this question? ​
    12·1 answer
  • A jar contains nine black buttons and four brown buttons. If nine buttons are picked
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!