1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yuliya22 [10]
3 years ago
11

Math help mee plzzzzzz THERE IS A ATTACHMENT SO WAIT AT LEAST 30 SECONDS PLZZZZ

Mathematics
2 answers:
Bas_tet [7]3 years ago
8 0
10. 2800 = 500 + 2x
     -500    -500
2x = 2300
/2      /2

x = 1150
the cost for one month is $1150

11. 20-3h=2
    -20       -20

-3h = -18
/-3     /-3

h = 6

12. g/7-15=-12
           +15 +15
g/7=3 >>   (7/1)*(g/7) = 3(7)

g = 21

13. 17= p-3-3p
2p-3=17
    +3 +3
2p = 20
/2     /2

p = 10

14. -4(r+6)=-63 (distribute)
-4r-24=-63
     +24 +24

-4r = 39
/-4    /-4

r = -9 3/4

15. 4x+3(x-2)=-20
4x+3x-6=-20
         +6   +6

7x = -14
/7     /7

x = -2

16. 3n-5=7n+11
      -3n   -3n

7n-11=-5
    +11 +11

7n = 6
/7    /7

n = 6/7

17. -6a+3=-3(2a-1) 
     /-3         /-3

-2a+1=-2a+1
+2a-1 +2a-1

0 = 0

18. 2y+5=1/2(4y+8) >> multiply both sides by 2/1
2(2y+5)=4y+8

4y+10=4y+8
-4y     -4y

10 \neq 8
yarga [219]3 years ago
4 0
I hope this helps you

You might be interested in
What does the word partial mean.
levacccp [35]
Not completely or not the full thing

hope this helps ! and hope you pass !
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
In 1/8 of an hour, Ms. Wolf can grade 1/3 of a stack of papers. How many hours will it take her to grade 2 stacks?
lisabon 2012 [21]

It would take her 45 mins to grade 2 stacks or 3/4 of an hour.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A box has the following dimensions: length = x +7, width = x - 4, height = 2x-6. Find the volume of the box if x is 5​
natta225 [31]
Hope this helps you out:)

5 0
2 years ago
If 20 mangoes cost 850 naira , what is the cost of 15 Mangoes​
Marianna [84]
In this math problem, we will be using rate of change.
850 naira’s / 20 mangoes
= 42.5 nairas for one mango.
Next, to find the cost of 15 mangoes, we will take the cost of our one mango and simply multiply it by 15.
= 42.5 nairas * 15
= 637.50 nairas
So, in conclusion, the cost of 15 mangoes is 637.50 naira.
3 0
2 years ago
Please help If you know the answer!!
prisoha [69]

Answer:

-3 +8a

Step-by-step explanation:

(3-8a) *(-1)

Distribute

3*-1  -8a*-1

-3 +8a

4 0
2 years ago
Other questions:
  • If Mags (m) is 34 years old, how old is Vector (v)
    7·1 answer
  • For each pair of numbers, find a third whole number such that the three numbers form a pythagorean triple.
    6·1 answer
  • 8) A 10-foot ladder leans
    14·1 answer
  • Ten more than 6 times Harold age is the same as 4 times his age is increased by 40. Find Harold’s age
    13·1 answer
  • Krissa wants to buy some acrylic paint. She needs 47 mL of black, 59 mL of yellow, and 48 mL of brown. Each bottle holds 55 mL o
    10·1 answer
  • It costs Beverly $0.50 to produce each bracelet she makes. She sells each bracelet for $20, plus three times the production cost
    15·1 answer
  • Please help me and I'll give you Brainly star
    13·1 answer
  • A student has a class with four tests, each worth 100 points, and has earned these
    14·1 answer
  • Rewrite the equation y-31x= 93 as a function of x?<br> Pls answer quick pls.
    7·2 answers
  • Write and solve and equation​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!