1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NemiM [27]
3 years ago
11

Hannah purchases n magazines for $0.53 each.Write the expression for the total cost?

Mathematics
1 answer:
mario62 [17]3 years ago
4 0

Answer:


Step-by-step explanation:

An = 0.53 (n-1) (0.53)

You might be interested in
Solve the equation x + 0.7 = 1 - 0.2x in two different ways.Then check your answer.Show your work!
expeople1 [14]
Simplifying
x + 0.7 = 1 + -0.2x

Reorder the terms:
0.7 + x = 1 + -0.2x

Solving
0.7 + x = 1 + -0.2x

Solving for variable 'x'.

Move all terms containing x to the left, all other terms to the right.

Add '0.2x' to each side of the equation.
0.7 + x + 0.2x = 1 + -0.2x + 0.2x

Combine like terms: x + 0.2x = 1.2x
0.7 + 1.2x = 1 + -0.2x + 0.2x

Combine like terms: -0.2x + 0.2x = 0.0
0.7 + 1.2x = 1 + 0.0
0.7 + 1.2x = 1

Add '-0.7' to each side of the equation.
0.7 + -0.7 + 1.2x = 1 + -0.7

Combine like terms: 0.7 + -0.7 = 0.0
0.0 + 1.2x = 1 + -0.7
1.2x = 1 + -0.7

Combine like terms: 1 + -0.7 = 0.3
1.2x = 0.3

Divide each side by '1.2'.
x = 0.25

Simplifying
x = 0.25

I only know 1 way.
6 0
4 years ago
Can i have help on this
ale4655 [162]

Answer:

21:24      24:64          

Step-by-step explanation:

Ur mouse is covering the number but yea

6 0
3 years ago
I need help please ​
ElenaW [278]

Answer:

L = 25

Step-by-step explanation:

Let's call the Length x and width x - 15 since the width is 15 less than length

Eric needs 70 of fencing in total, the perimeter of a rectangle is calculated by adding all sides

x + x + (x - 15) + (x - 15) = 70 add like terms

4x - 30 = 70 add 30 to both sides

4x = 100 divide both sides by 4

x = 25

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Need help please anyone
kifflom [539]
Which question do you need help with
5 0
3 years ago
If eggs cost $3 per dozen, how much would 8 eggs cost?
ASHA 777 [7]

Answer:

$2

Step-by-step explanation:

Because 3/12 is 0.25 and then you multiply it by 8 to get 2.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the unit rate in the equation: c = 3b
    7·1 answer
  • How are the partial products 2000 and 150 related to 2150
    5·2 answers
  • Write the following fractions in order of size.
    10·1 answer
  • In AFGH, h = 9.6 inches, f = 2.5 inches and 2G=78°. Find the length of g, to the
    8·1 answer
  • Solve for y a(n+y)=10y+32 what is the answer
    9·1 answer
  • Please answer this correctly without making mistakes
    11·2 answers
  • ALOT OF POINT NEED HELP QUICK AND FAST
    10·1 answer
  • -4a+8b-6c<br><br><br><br><br><br><br><br><br>what the answer ​
    15·1 answer
  • Rewrite `10^{32}\ \/ \ 10^{6}\ `using a single exponent.
    11·1 answer
  • Rational exponents; what do i do???
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!