1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nata [24]
3 years ago
10

caleb draws 14 dogs on each of 4 posters he draws 18 cats on each of 6 other posters if he draws 5 more dogs on each poster how

many dogs and cats does he draw
Mathematics
1 answer:
kaheart [24]3 years ago
4 0
228 would be ur answer
hope i helped:D

You might be interested in
Miss Trejo ran 120 yard. What are equivalent distance to how far she ran?
erastova [34]

Answer: 360 feet, or 3/44 of a mile

Step-by-step explanation: One yard is 3 feet, and 1760 yards are in a mile

7 0
3 years ago
Which of the following statements is true?
Marrrta [24]
I would say A. becuase squares can be similar by looking alike but it doesn't matter what size, big or small.
8 0
3 years ago
(b)Newton has bought 12 dozen copies in Rs 4320. His expenditure to bring the copies
Alexeev081 [22]

Answer:

30%

Step-by-step explanation:

4320 - 288 = 4032

4032/12 =336 per copies

So, he sold them in 5760

5760 - 4032 = 1728

(1728/5760)*100 = 30%

8 0
3 years ago
A 9-pack of golf balls costs $8.74. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
MrRa [10]

Answer:

0.97 per ball

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of items

8.74 /9

0.97111

Rounding to the nearest cent

0.97

5 0
3 years ago
1 cup is equal to 8 fluid ounces. How many fluid ounces are in 3 cups, 3 fluid ounces?
Gnesinka [82]

Answer:

If one cup is 8 then 3 cups is 24

Step-by-step explanation:

This can be solved by multiplying:

1*8=8

3*8=24

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Becca borrowed $220 from her cousin at the rate of 5.25% per year. If the inflation rate was 1.5% that year what is her cousins
    5·1 answer
  • 16. WalkieTalkie phone company charges $18.00 for basic phone service per month and $0.15 per minute for long distance calls. Ar
    5·1 answer
  • What factors of 20 are also factors of 50
    9·1 answer
  • Which of the following is the correct classification of ∆mnp if m<m=35° and m<p=47°?​
    9·2 answers
  • Is 6 a solution of x-8=-2
    7·2 answers
  • Plz help me with this question
    12·1 answer
  • Please explain how to do this question ;^;
    9·1 answer
  • Plot all of the existing five features of the following rational function (some may not
    7·1 answer
  • The value of 456×6+35×2 is ​
    15·1 answer
  • the number of steps per day is said to be related to fitness level (as measured with vo2 testing). which type of validity is des
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!