1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andrew-mc [135]
3 years ago
15

Is 6x^2y+2xy^2 a monomial or binomial

Mathematics
1 answer:
Shtirlitz [24]3 years ago
8 0
\left[x _{2}\right] = \left[ \frac{ - y}{3}\right][x​2​​]=[​3​​−y​​]monomial or binomial
You might be interested in
Find the area<br><br> 96 sq meters<br> 144 sq meters<br> 84 sq meters<br> 102 sq meters
Vsevolod [243]

Answer:

the answer is 84.... .....

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need the answer and explanation pls
babunello [35]

Answer:

86°

Step-by-step explanation:

- Angles on a straight line add up to 180° always

180° - 94° = x° = 86°

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If the supplies on shelf A are normally $7 each and the supplies on shelf B are normally $3 each, how much will you save on each
777dan777 [17]

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

Simple math

3 0
3 years ago
Easy questions,pls help,in for tomora,desperate,I’ll help u ,15 points
olya-2409 [2.1K]

Answer:

Question 2: 58.88

Question 7: 30,000


Question 8: 213.7

Question 12: p(p+6)

Question 16: 16

Question 19: 35


That the best I could do

Hope It help If not then sorry try to help tho


8 0
3 years ago
When the factors of a trinomial are (x+ p) and (x + q) then the coefficient of the x-term in the trinomial is:
Eva8 [605]
The coefficient of x in this case is 1. (x*x = x^2)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • gina rented a moon walk for 5 hours at total cost of $230. lori rented the same moon walk for 2 hours at a total cost of $125. t
    12·1 answer
  • The population of a city has increased by
    13·1 answer
  • A pack of 12 sodas cost $5.04. what is the unit rate in dollars per soda
    8·1 answer
  • Simplify the expression when x = -3 and y = 4.* x+y² ​
    8·1 answer
  • Help please click the picture sorry the outside is black
    8·2 answers
  • The values of angles, and a
    13·1 answer
  • The 450 juniors at East HS drink a total of 1500 cartons of milk per 5-day week. If the average senior drinks milk at the same r
    13·1 answer
  • Can anyone help me with this math equation plsss
    11·1 answer
  • In the figure below, k || o. Find the values of x and y.<br> 78<br><br> (6y- 108)°
    13·1 answer
  • A bag of cookies weighs 19.1 ounces. The bag contains 50 cookies. How much does each cookie weigh?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!