1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Diano4ka-milaya [45]
3 years ago
12

Greyon spinning Mills Inc. owns 600 spinning machines out of these, only 500 are used in a given year. Given this information, t

he utilization of spinning machines at Greyon Spinning Mills Inc. is ___. A.1 B.0.83 C.1.2 D.0.75
Business
1 answer:
andre [41]3 years ago
6 0

Answer:

B.0.83

Explanation:

Data provided in the question

Total machines Available = 600

Number of machines used in a given year = 500

So by considering the above information, the utilization of spinning machines is

Utilization = Resource used ÷Resource available

                 = 500 ÷ 600

                 = 0.83

By dividing the resources used with the resources available we can get the utilization and the same is applied

You might be interested in
Anheuser-Busch InBev Companies, Inc., reported the following operating information for a recent year (in millions of dollars): N
qwelly [4]

Answer:

a) Break even = 480.5 units ≈ 481 Million units

b) Breakeven = 8,014,162,500 units

Explanation:

calculations are in millions

Breakeven = fixed costs / contribution per unit

selling price per unit = $47063/400 = $117.66

Variable cost = ($18756*75%) + ($31755*50%) = $14067 +15877.50 =$29944.5/400 units =$74.86

contribution = $117.66-$74.86 = $42.80

fixed costs = ( $18756*25%) +( $31755*50%) =  $4689 + 15877.50 = $20566.50

Breakeven = $20566.50/$42.80 = 480.5 units

b) calculations

fixed costs = 20,566,500 + 300,000,000

                 = 320,566,500

break even = $320,566,500 /0.04

                  = 8,014,162,500 units

4 0
3 years ago
Money market mutual funds invest in a. corporate stock. b. federal government Treasury bonds. c. corporate bonds. d. federal gov
Alekssandra [29.7K]

Answer:

the asnwer is A

Explanation:

Have a wonderful day

5 0
3 years ago
Goods that are normally consumed together, like peanut butter and jelly, are what kind of goods?select one of the options below
BigorU [14]
<span>The answer is a. complementary </span>
5 0
4 years ago
The Digby Company has just purchased $40,900,000 of plant and equipment that has an estimated useful life of 15 years. The expec
Igoryamba

Answer:

$4,908,000

Explanation:

The computation of accumulated depreciation expense for this purchase is shown below:-

Depreciation expense = ((Cost of machine - Salvage) ÷ Estimated useful life of machine)

= (($40,900,000 - $4,090,000) ÷ 15) × 2

= $36,810,000 ÷ 15 × 2

= $4,908,000

Therefore for computing the depreciation expense we simply applied the above formula.

6 0
3 years ago
How do you do income statement​
igomit [66]

To prepare an income statement, you will need to generate a trial balance report, calculate your revenue, determine the cost of goods sold, calculate the gross margin, include operating expenses, calculate your income, include income taxes, calculate net income and lastly finalize your income statement with business details and the reporting period.

If you can't find the time to make one from scratch, there are templates that can be used to help.

gross margin :  the amount of money a company retains after incurring the direct costs associated with producing the goods it sells and the services it provides.

net income : net earnings, is calculated as sales minus cost of goods sold, selling, general and administrative expenses, operating expenses, depreciation, interest, taxes, and other expenses.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • If a person invests $100,000 now and receives $4,000 per quarter for 10 years, the nominal rate of return per year is nearest to
    7·1 answer
  • Jason's Outdoors manufactures two products: snow skis and water skis. Jason's managerial accountant suspects that product cost d
    14·1 answer
  • Gracie, inc. made a prepaid rent payment of $2,800 on january 1. the company's monthly rent is $700. the amount of prepaid rent
    12·1 answer
  • Reasons why estimating time and cost are important include all of the following EXCEPT:_________
    11·1 answer
  • What finger do you use to strike the T key?
    9·2 answers
  • Melinda earns wages of $80,000, income from a limited partnership of $10,000, and a $30,000 passive activity loss from a real es
    8·1 answer
  • Which statement is false about the circular-flow diagram? A. Money flows in the direction opposite to goods and services and fac
    13·1 answer
  • You have just been hired as a financial analyst for Barrington Industries. Unfortunately, company headquarters (where all of the
    15·1 answer
  • Four Seasons Industries has established direct labor performance standards for its maintenance and repair shop. However, some of
    13·1 answer
  • Where should you look to find your current expenses
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!