1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Troyanec [42]
4 years ago
5

Simplify the expression

Mathematics
2 answers:
aliina [53]4 years ago
4 0
The answer is definately A
agasfer [191]4 years ago
3 0
The answer is A.

If this helps, can you give me the brainliest answer? I need it...

Thank you very much.
You might be interested in
Suppose that you are in a class of 33 students and it is assumed that approximately 15% of the population is left-handed. (give
AysviL [449]
15% of 33 =

= 15% * 33

= 0.15 * 33

= 4.950 students in that class are left-handed
3 0
4 years ago
Write the numerical expression to represent the following phrase: Three piles of eight pennies each, with two left over. Calcula
mr_godi [17]
Your answer woild be 3×8+2 and if solved equals 26
7 0
3 years ago
cyclists were 3/4 finished with their ride when they reached the 18 kilometer mark. how long was the ride
Trava [24]
<span>3 is to 4 as 12 is to x, or 3/4 = 12/x </span>
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
the surface areas of two similar solids are 1,008cm^2 and 1,372cm^2. the volume of the larger solid is 1,801cm^3. find the volum
Anni [7]
<span>Remember the ratios
Linear = a : b
Area = a^2 : b^2
Volume = a^3 : b^3

Hence area ratios are 1008 : 1372
Becomes linear ratios of Sqrt(1008) : sqrt(1372) :: 31.749 : 37.040
Volume ratios becomes 31.749^3 : 37.040^3 :: 32002.96 : 50817.46

Hence

32002.96 / 50817.46 = Vol (S) / 1801 cm^3
Vol(s) = 32002.96 X 1801 / 50817.46 = 1134.20cm^3 ( nearest hundredth).

</span>
8 0
3 years ago
A 2-gallon container of laundry detergent costs $32.40. What is the price per quart?
brilliants [131]
$259.02 i think this is right
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The ratio of boys to girls in a class is 5:7. There are 36 students in the class. How many students are boys?
    14·2 answers
  • Svetlana's hair is 44 centimeters long. Her hair grows 1.51.5 centimeters per month. Svetlana wants her hair to grow so that it
    15·1 answer
  • A young sumo wrestler decided to go on a special high-protein diet to gain weight rapidly. He started at 90 9090 kilograms and g
    12·1 answer
  • McSaw’s Ice Cream makes muffins that cost $.60 each. Past experience shows that 10% of the muffins will become stale and have to
    5·1 answer
  • Slope of (0,3) and (-4,-1)
    8·1 answer
  • Today only, a sofa is being sold at a 29% discount. The sale price is $568 . What was the price yesterday?
    6·1 answer
  • Please help :) I will mark brainless
    8·2 answers
  • Answer as soon as possible
    5·1 answer
  • These two lines are parallel. Write an equation for each.
    15·1 answer
  • Pls help me !!
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!