1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
coldgirl [10]
3 years ago
6

It cost $3.99 for 25 fl. oz. of detergent or $6.99 for 90 fl. oz. Which is a better buy?

Mathematics
2 answers:
stepladder [879]3 years ago
5 0
$6.99 for 90fl because 3.99 plus 3.99 is about 8 and 25 plus 25 is 50fl which is less the 6.99 for 90fl
vampirchik [111]3 years ago
3 0
<span>The 90 fl. oz. of detergent for $6.99 is a better deal because ;$3.99 per 25 fl. oz. or, 3.99/25, is equal to $0.16,and$6.99 per 90 fl. oz. or, 6.99/90, is equal to $0.08 (rounded).Thus, the 90 fl. oz. bottle costs less per ounce of detergent.</span>
You might be interested in
$265 worth of tickets were sold Adult tickets cost $6 Child tickets cost $2.50 • 57 tickets were sold. How many adult tickets we
BARSIC [14]

Answer:

35 adult tickets were sold

Step-by-step explanation:

If 35 adult tickets were sold, that would be $210

If 22 child tickets were sold, that would be $55

When you add them together, you get 57 tickets and $265.

(I'm sorry I don't know how to explain this but I hope it helped anyway)

5 0
2 years ago
Find the area of the shape either enter an exact andwet In teems of pi use 3.14 for pi and enter ur ander as a Devimal
NikAS [45]

Answer:

6 units

Step-by-step explanation:

HOPE THIS HELPED

7 0
3 years ago
What gradient is shown in the graph
Lelu [443]

Answer:

-2/1 or -2

Step-by-step explanation:

in an equation this would be y=-2x-3

5 0
2 years ago
29 is what percent of 20?
Vanyuwa [196]
29 percent = 29/100
So 29/100 x 20
= 5.8
4 0
2 years ago
How do you you divide 67by6
Law Incorporation [45]
You first set it up as long division. 
Second you would find out how many times 6 goes into 67, so count by 6's until you get close 67.
Third once you get that number you write it on top of the long division and then you would subtract whatever that number is below which is 66 because 6 * 11= 66.
So then you would subtract 67 minus 66 which would be 1. Then go from there and you'll get your answer.

Hope this helps!
6 0
3 years ago
Other questions:
  • which expression can be used to check the answer to 56 divide (-14)=n? A.-14 multiply by n B. n divide (-14) C. 56 multiply by (
    9·2 answers
  • What is the value of x?
    10·1 answer
  • What I the slope of a line that is perpendicular to the line 2y-3x=8
    13·1 answer
  • PLEASE HELP! I WILL GIVE BRAIN! NEED ANSWERED IN 10 MINUTE TOPS! PLEASE!!
    8·1 answer
  • Suppose we have samples of five men and of five women and have conducted a randomization test to compare the sexes on the variab
    7·1 answer
  • Solve the following equation algebraically. Shiw your work. 17=-13-8x
    12·1 answer
  • The drama club sells hot drinks during intermission for the school play. At one performance they sold $200 worth of drinks. Kare
    6·1 answer
  • omg please help. make sure you put the product of A, the product of B, and the sum for C. it’s in the picture
    5·1 answer
  • Help^^^^^^^^^^^^^^^^
    8·2 answers
  • 12.42 + (-20) =<br>A) 4 B) -4 C)-12 D) 12<br>PLEASE answer quick ​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!