1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stella [2.4K]
2 years ago
15

#10 - Alvin ate 1/3 of a pizza for dinner and took 1/6 of eight for lunch the next day. How much of the pizza does he have left?

Mathematics
1 answer:
Delvig [45]2 years ago
8 0
He has 1/2 of the pizza left.
You might be interested in
Arjun can type 40 words per minute.Dalia can type 55 words per minute.If Arjun and Dalia each type for 30 minutes,about how many
Citrus2011 [14]
♥ Solve:
(Arjun) 40*30=1200
(Dalia) 55*30=1650
Now subtract
1650-1200=450.
That means that Dalia will type 450 minutes more. 
Final answer: 450 

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
5x+3&lt;7+7x<br> Please explain in clear details
trasher [3.6K]

Answer:

5x just means 5 times so, 5 times a number(or variable)plus three is less than 7 times a number variable)plus 7

4 0
3 years ago
Jessica drank 1/8 gallon of orange juice
irakobra [83]
And what else you can not solve that problem
6 0
3 years ago
Help me please !!!!!!!
Ipatiy [6.2K]

Answer:

1 = 40

2 = 140

3 = 40

4 = 140

5 = 40

6 = 140

7 = 40

Step-by-step explanation:

A straight line is 180 so I did 40 because 140 + 40 = 180. once I figured 3 out I basically had the rest.

7 0
3 years ago
28. Daniel uses 18 pints of water to fill 8 bottles. He
nekit [7.7K]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

to find the answer to this you sould divide the amount of pints by the number of bottles

18/8

which is also 2 2/8

so the answer is b

7 0
1 year ago
Other questions:
  • Name two integers whose product is negative.
    15·1 answer
  • Three friends go bowling the cost per person per game is $ 5.30 the cost to rent shoes is $ 2.50 per person.Their total cost is
    7·1 answer
  • Using the following to answer the question: p: 3 is an even number q: 9 is an even number Using a truth table, determine whether
    7·1 answer
  • Bro I don't get this at all
    6·1 answer
  • Please help me i need an answer
    10·1 answer
  • A right cylinder has a radius of 3 and a height of 12. What is its surface area?
    7·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate
    14·2 answers
  • A cosine function is graphed below. Use the drop-down menus to describe the graph. The amplitude of the graph is __ . The equati
    14·2 answers
  • Need help ASAP. WILL MARK BRAINLIEST.
    14·1 answer
  • To buy a computer, Raquel borrowed $3,000 at 9%
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!