1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mila [183]
3 years ago
10

You survey your class and record each students first name, last name, and age. You then make ordered pairs of (first name, age).

Is this
a relation? Why or why not?
Mathematics
1 answer:
ExtremeBDS [4]3 years ago
5 0

Answer: Yes

Step-by-step explanation:

It is a relation because each person will most likely have a different name and you can have plenty of the same outputs just as long as the input doesn't repeat at all.

You might be interested in
I need help with Math ASAP plz !!
Elina [12.6K]

Answer: 1 square and 4 triangles

Step-by-step explanation:

you can see the square at the bottom. Around you can see 1 triangle in the front 2 on the sides and one in the back.

6 0
3 years ago
Sandra bought 5 pounds of sweet potatoes for $6.80. What is the cost per pound of the sweet potatoes?
Andre45 [30]

Answer:

the answer should be 1.36$ per pound of potatoes

3 0
3 years ago
Write the equation of a line with a slope of 1 that goes through the point (0,0).
Brums [2.3K]

Answer:

y=x

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Jamari says the slope of the line shown is 2/3
Natali5045456 [20]

Answer: 8

Step-by-step explanation:

4/6+4/6= 8/6

5 0
3 years ago
Given that lines a and b are parallel, what angles formed on line a when cut by the transversal are congruent with ∠6?
Kryger [21]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

because it times it in six

8 0
3 years ago
Other questions:
  • how would you find a scale factor of a drawing that shows the length of 4in in the actual object is 8 feet long?
    15·1 answer
  • 3x+5=2x+8 it’s urgent!need step by step
    15·2 answers
  • If you can travel from Orlando to Miami (240 miles) in 4 hours; how long would it take you to travel from Ft. Lauderdale to Tall
    10·2 answers
  • Alexander signed up for a streaming music service that costs $9 per month. The service allows Alexander to listen to unlimited m
    9·1 answer
  • How to find x for this equation : 3x-3(x-1)=3
    8·1 answer
  • What is the answer?! *PLEASE HELP ME WITH THIS QUESTION*
    14·1 answer
  • Eleven rectangular 9-inch by 12-inch pictures hang on a wall. How many square inches of the wall's surface area are covered by t
    8·2 answers
  • How many solutions does the system have?<br> (x+2y=2<br> 2x + 4y = -8
    10·2 answers
  • The table represents a linear equation.
    9·1 answer
  • Un microempresario necesita su apoyo para elaborar un plan de crédito con el propósito de colocar entre sus clientes un "paquete
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!