1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Eva8 [605]
2 years ago
10

Sarah needs 10 feet of fabric for a project she is working on, but the store only sells the fabric in meters. One meter of fabri

c costs $1.50. How much will the fabric
cost?
[1 ft = 0.305 m]

A.$49.18
B.$2.03
C.$21.86
D.$4.58​
Mathematics
1 answer:
Aleks [24]2 years ago
6 0
<h2>Hello!</h2>

The answer is:

The fabric will cost $4.58

D.$4.58

<h2>Why?</h2>

Since it's a conversion exercise, we need to pay special attention to the conversion procedure.

From the statement we know that:

1ft=0.305m

So, if she needs 10 feet of fabric, we need to convert it to meters, and then, calculate its cost.

We have that:

10*1ft=10*0.305m\\\\10ft=3.05m

Now, we have that each meter of fabric cost $1.50, so, 3.05m of fabric will cost:

\frac{1m}{1.50(dollars)}=\frac{3.05m}{cost}\\\\cost=\frac{3.05m*1.50(dollars)}{1m}=4.575(dollars)=4.58(dollars)

Hence, we have that the cost of the fabric will be $4.58.

The correct option is: D.$4.58​

Have a nice day!

You might be interested in
A store sells 6 T-shirts for $58.20. What is the unit cost per T-shirt?
yarga [219]
The unit cost is 3.67 pert shirt
4 0
2 years ago
Which expressions are equivalent to 2 (three-fourths x 7) minus 3 (one-half x minus 5)? Check all that apply. -1 29 2 (three-fou
Otrada [13]

The expression is equivalent to \rm2( \dfrac{3}{4}x) + 2(7) -3(\dfrac{1}{2}x) + (-3) (-5)\\.

<h2 /><h2>Given that</h2>

Expression; \rm 2(\dfrac{3}{4}x+7) -3(\dfrac{1}{2}x-5)

<h3>We have to determine</h3>

Which expressions are equivalent to the given expression.

<h3>According to the question</h3>

Expression; \rm 2(\dfrac{3}{4}x+7) -3(\dfrac{1}{2}x-5)

To solve the given expression follow all the steps given below.

By applying the distributive property of multiplication;

\rm a(b+c) = ab+ac

Then,

The equivalent expression is,

\rm 2(\dfrac{3}{4}x+7) -3(\dfrac{1}{2}x-5)\\&#10;\\&#10;\rm (2 \times \dfrac{3}{4}x) + 2(7) -3(\dfrac{1}{2}x) + (-3) (-5)\\&#10;\\&#10;2( \dfrac{3}{4}x) + 2(7) -3(\dfrac{1}{2}x) + (-3) (-5)\\

Hence, the expression is equivalent to \rm2( \dfrac{3}{4}x) + 2(7) -3(\dfrac{1}{2}x) + (-3) (-5)\\.

To know more about Equation click the link given below.

brainly.com/question/13174611

5 0
2 years ago
Please help
JulsSmile [24]

Answer:

correct

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Donna has a $300 loan through the bank she is charged a simple rate The total interest she paid on the loan was $63 As a percent
Black_prince [1.1K]

Answer:

21%

Step-by-step explanation:

($63*100%) / $300 = 21%

3 0
2 years ago
Sammies room is 20 feet long and 12 feet wide her parents want to cover the floor with tiles. If they choose to use tiles with w
baherus [9]

Find the area of the room by multiplying the length by the width:

Area of room = 20 x 12 = 240 square feet.

Find the area of the tile: 2x 2 = 4 square feet.

To find the number of tiles divide the area of the room by the area of a tile:

240/4 = 60

They will need 60 tiles.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLEASE HELP ! Will reward brainliest
    8·1 answer
  • Suppose the population of a certain city is 5891 thousand. It is expected to decrease to 5178 thousand in 50 years. Find the per
    6·2 answers
  • Please help me !! Thanks !
    7·1 answer
  • Write an expression for the operation described below.
    14·1 answer
  • Jill says that 12.6 reaping is less than 12.63.Explain her error
    13·1 answer
  • I need help asap <br> PLEASE HELP
    12·2 answers
  • The Cobb-Douglas production model is a function that relates production outputs with a combination of different inputs. Agricult
    15·1 answer
  • 1. how many cubic meters are in 250,000 cubic centimeters?
    12·1 answer
  • Help me out with this please, And maybe you could explain the steps to me &gt;
    8·2 answers
  • Why do we buy pre bc i dont want it
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!