1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lisa [10]
3 years ago
7

3 packets of French fries, 2 cheeseburgers, and one drink cost $10.95. 1 packet of French fries, 2 cheeseburgers, and 3 drinks c

ost $11.25. Find the price of 1 packet of French fries, 1 cheeseburger, and one drink?
Mathematics
1 answer:
zhuklara [117]3 years ago
6 0

Answer:

The price of 1 packet of French fries, 1 cheeseburger, and one drink cost $5.55

Step-by-step explanation:

Let

x ----> the price of 1 packet of French fries

y ---> the price of 1 cheeseburger

z ---> the price of one drink

we know that

3x+2y+z=10.95 ----> equation A

x+2y+3z=11.25 ---> equation B

Adds equation A and equation B

3x+2y+z=10.95\\x+2y+3z=11.25\\------------\\3x+x+2y+2y+z+3z=10.95+11.25\\4x+4y+4z=22.2

Divide both sides of the equation by 4

x+y+z=5.55 ----> equation C

The equation C means ----> The price of 1 packet of French fries, 1 cheeseburger, and one drink cost $5.55

You might be interested in
Solve for x please and quick please
alisha [4.7K]

Answer:

   x = √149 km

Step-by-step explanation:

Pythagorean theorem

x^2 = 10^2 + 7^2

x^2 = 100 + 49

x^2 = 149

   x = √149

4 0
3 years ago
Please soon as you see this help I need to bring this in by tomarrow
Rzqust [24]
1. There is a pattern. In figure 2, there were two toothpicks added.

2.Same thing with the pattern. you add three toothpicks in each figure.
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Jordan earns $15.35 per hour. on Tuesday , Jordan clocked in at 7:45 Am then clocked out for a break at 12:15 am and working unt
Vaselesa [24]

12:45Answer:

Part A: 9 hours 45 minutes

Part B: $126.1575

Step-by-step explanation:

Part A,

From 7:45 to 12:15 is 4 hours and 30 minutes

From 12:45 which he clocked back in to 6:00 is 5 hours and 15 minutes.

4 hours and 30 minutes plus 5 hours and 15 minutes = 9 hours and 45 minutes.

Part B, 9 hours and 45 minutes can be represented as 9.45

And since he gets 15.35 "per" hour shows we can multiply.

15.35 x 9.45 = 126.1575

Therefor he earned 126.15.

8 0
4 years ago
Hellpppppppppp!!!!!!!! Find the first 4 terms of this sequence useing recursive definition
amid [387]

hope this answer helps you dear...take care!

3 0
3 years ago
A movie theater sends out a coupon for ​65% off the price of a ticket. Write an equation for the​ situation, where y is the pric
damaskus [11]

Answer:150

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • 3 months of cell phone service cost $89.85, and 8 months cost $239.60. How much would 14 months of service cost?
    15·1 answer
  • Show all work.<br>-5X - 16 = 8x - 3​
    5·2 answers
  • Jason went to his local zoo where 20% of it's exhibits featured canines. If the zoo features 25 exhibits in total, then how many
    8·1 answer
  • Henry has a 88 average after 7 assignments in his class. He would like
    7·1 answer
  • A tree is 3 times as tall as a nearby pole. If the tree is 14 feet 9 inches tall, how tall is the pole?
    5·1 answer
  • Which expression is equivalent to -2(3x + 5y)?
    9·1 answer
  • 1.2 with line over 2
    14·1 answer
  • At the state fair, admission at the gate is 10. In addition, the cost of each ride is 4. Suppose that Josh will go on x rides. J
    6·1 answer
  • What is the vertex of the quadratic function f(x) = (x-8)(x - 2)?
    9·1 answer
  • If function g is defined by the equation y − 3x = -14, which equation represents the function in function notation? A. g(x) = 3x
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!