Answer:
1-Departmental Overhead Rate Molding $ 221.38 per machine hour
Trimming Department $ 12.75 per DLH
2- Total overhead cost $140 8395.6
3- Overhead cost per unit.
$ 112.36 per unit of N Part 270
$ 4.96 per unit of Part XB2B
Explanation:
Direct Labor hours Machine hours Overhead costs
Molding 52,000 DLH 30,500 MH 6752,000
Trimming 48,000 DLH 3 , 600 MH $612,000
Total 100,000 DLH 34,100 MH $7364,000
N Part 270 Part XB2B
Units 9,300 54,500
<em><u>Machine Hours</u></em>
Molding 5,100 1.020
Trimming 2,600 650
<u><em>Direct Labor Hours </em></u>
Molding 5,500 2150
Trimming 700 3,500
<u><em></em></u>
<u><em>We divide the Costs with the cost drivers to get the rates.</em></u>
<u><em></em></u>
1-Departmental Overhead Rate
1) Molding Department = Overhead Costs/ Machine Hours
= 6752,000/ 30,500= $ 221.377= $ 221.38 per machine hour
2) Trimming Department= Overhead Costs/ Direct Labor Hours
=$612,000 /48,000 DLH = $ 12.75 per DLH
<u><em></em></u>
<u><em>Now we multiply the cost drivers with the rates to get the overheads costs.</em></u>
<u><em></em></u>
2- Total overhead cost= $ 1137963 + $ 270432.6= $140 8395.6
N Part 270 =$ 1129038 + $ 8925= $ 1137963
Molding = $ 221.38 *5,100 = $ 1129038
Trimming= $ 12.75 *700= $ 8925
Part XB2B= $ 225807.6 + $ 44625= $ 270432.6
Molding= $ 221.38 *1020 = $ 225807.6
Trimming= $ 12.75 *3500= $ 44625
<u><em>We divide the overhead cost for each product with the number of units to get the unit costs.</em></u>
<u><em></em></u>
3- Total Overhead Rate N Part 270 = Total Overhead Cost/ Units Produced
=$ 1137963 / 9300 = $ 112.36 per unit of N Part 270
Total Overhead Rate Part XB2B = Total Overhead Cost/ Units Produced
=$ 270432.6/54,500= $ 4.96 per unit of Part XB2B