Unit rate is (cost) per 1 unit
the unit is fluid oz
'per' is fraction
cost/1unit
so we do
2.56/32
divide completely
2.56/32=0.08/1
the unit rate is $0.08 per oz
Answer:



Step-by-step explanation:
3) Area of a circle is

Where r = 6
Thus,




4) False
Area of a circle is measured by the formula below:

5) The formula for calculating the area of a rectangle is given thus:

Where, l = 10ft; w = 7ft

<span>D. She wrote articles and gave speeches about hate crimes against blacks in the south.</span>
To find if one is a function, you must see if the pattern is the same.
Domains (x) can not have two values
I forget what the y value is called, but there can be the same y- value for multiple x - values
A. is not a function, because its ordered pairs are all over the place, and the value 4 in the x - value has two values assigned - 0 and 3, which makes it invalid.
B. may be a linear function. Its ordered pairs aren't jumping all over the place.
Both the x and y go up one for one, so the function could be y = x + 3
C. isn't because the x - value 2 has two values. Again, that makes this invalid.
D. is invalid because there is two x - values for 2.
Therefore, the answer is B.
You would multiply the students by the price (12*10=120) then multiply chaperones by price (6*15=90) then add both prices together to get 210. Then you would subtract 210 from 380 to get how many boys are in the class. 380-210=170. Since each student cost 10 so you would divide 170/10=17. There would be 17 boys in your class.