1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Serga [27]
3 years ago
13

a bookkeeper is posting to the accounts of manufacturer of coffee their accounting software deals with weights in kilograms but

the company handwritten accounts state that they have produced 21,560 pounds coffee this month what entry in kilograms should they put into their spreadsheet
Mathematics
2 answers:
RoseWind [281]3 years ago
8 0
1 pound = 0.45359237 kg (exactly)
Multiply this equation by 21,560 to get
  21,560 pounds = 9779.4514972 kg

This can be rounded to 9779.5 kg.


_____
A spreadsheet can do the conversion for you, so in the normal course of events it should not be necessary to convert the data prior to entering it.
nikdorinn [45]3 years ago
3 0

Answer:

The entry of coffee amount kilograms to be mention in spread sheet is 9779.44352 kilograms.

Step-by-step explanation:

Amount of coffee produced as stated in handwritten accounts = 21,560 pounds

1 pounds = 453.592 g

1 g = 0.001 kg

1 pound = 453.592 g = 453.592  × 0.001 kg = 0.453592 kg

Then 21,560 pounds of coffee in kilograms will be:

= 21,560 × 0.453592 kg  = 9779.44352 kilograms

You might be interested in
Explain how you would find 45 x 7/9 mentally.
Novosadov [1.4K]
You would do 45 divided by 9 which is 5. Then you do 5x7= 35 and that's your answer
3 0
3 years ago
!!30 points!!
frosja888 [35]

Your answer would be <u><em>27 Gallons.</em></u>

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls solve for each variable
Serjik [45]

\frac{a}{8}  =  - 4 \\  =  > a \:  =  - 4 \times 8 \\  =  > a \:  =  - 32 \\

<h3>Answer is -32.</h3>

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Order the following in descending order<br> -3/4, 1/8, -0.735, 7/8, 1/80, 0.056
Vilka [71]
If you would like to order the following values in descending order, you can do this using the following steps:

- 3/4 = - 0.75
1/8 = 0.125
- 0.735
7/8 = 0.875
1/80 = 0.0125
0.056

The result is: 7/8, 1/8, 0.056, 1/80, - 0.735, -0.75.
5 0
3 years ago
A sporting goods store sells 2 fishing reels and 4 fishing rods for $362. Later they sell 8 fishing reels and 2 fishing rods for
mixas84 [53]
Sorry about all the arrows, but hope this helps! Reels=$21 and rods=$80. All my work is shown.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Victor Malaba has a net income of $1.240 per month if he spends $150 on food . $244 on a car payment $300 on rent and $50 on sav
    14·1 answer
  • For dinner iggy bought a barbecued chicken. it weighed 1.81 pounds and cost $2.79 per pound. he also bought 5.4 pounds of potato
    6·1 answer
  • Members of the student council are taking a trip to the state legislature. The student council must pay a $1000 entry fee plus $
    8·1 answer
  • Identify the oblique asymptote of f(x) = quantity x plus 4 over quantity 3 x squared plus 5 x minus 2.
    5·2 answers
  • Pls help me in these questions
    15·1 answer
  • 3 tons of bark cost $15,540.00. What is the price per pound ?
    13·1 answer
  • What is equal to x + y + y+ x + y
    12·2 answers
  • What is the solution of 3x + 5 = 2x - 7?
    6·2 answers
  • Write these equations of the line in point-slope form given the slope
    10·1 answer
  • Find 25.5% of 237. Round to the nearest tenth.​
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!