1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gekata [30.6K]
2 years ago
12

$14.37 for 3lb what’s the unit rate

Mathematics
2 answers:
Lorico [155]2 years ago
7 0
Answer: 4.79

Step by step explanation: to find the unit per pound you can do 14.37/3 which is 4.79

Or

You can put the given information into a ratio

3 : 14.37
1 : x

You ask yourself what must be divided by three to get an answer of one (3/1 is 3)

So, you divide the other side by three as well

14.37/3 is 4.79
Pavel [41]2 years ago
6 0

Answer:

$4.79

Step-by-step explanation:

To find the unit rate, divide the cost by the number of pounds

\frac{cost}{pounds}

In this case, the cost is 14.37, and the number of pounds is 3, so we can substitute them in.

\frac{14.37}{3}

Divide

4.79

The unit rate, or price per pound is $4.79

You might be interested in
What is 15 5/7+3/7?<br> i need help!
kobusy [5.1K]

Answer:

16 1/7

Step-by-step explanation:

simple add

start with the fractions

5/7+3/7 = 8/7

simplify 1 1/7

add your whole numbers 15+1= 16 and the add your fraction 16+1/7= 16 1/7

8 0
2 years ago
Paper clips cost $2.20 per 1000. How much would I need to pay for 4,500
dem82 [27]

Answer:

2.20 per 1000 so it's gonna be $2.20/1000 per 1. So 4500 take $2.20/1000*4500=...

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mandy wants her decking for barbeques to at least fit 6 people. her scale is 2 centimeters for every 1 meter. how big would her
Sladkaya [172]
How many meters fit in 1 person?!
6 0
3 years ago
-2=-(n-8)=<br> Help please!??
motikmotik

Answer:

n = 10

Step-by-step explanation:

move all terms to the left:

-2-(-(n-8))=0

calculate terms in parentheses: -(-(n-8)), so:

-(n-8)

get rid of parentheses

-n+8

add all the numbers together, and all the variables

-1n+8

go back to the equation:

-(-1n+8)

get rid of parentheses

1n-8-2=0

add all the numbers together, and all the variables

n-10=0

move all terms containing n to the left, all other terms to the right

n=10

7 0
3 years ago
I don't get it ???:/
shutvik [7]

Answer:

There's no mode

Step-by-step explanation:

The answer is the number that occurs more often for example: (6, 3,9,6,6,5,9,3) 6 occurs more often so that's the mode

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If I said that in three days' time it would be a Thursday, I am sure that most of you would have no difficulty telling me that t
    5·1 answer
  • The speed s (in miles per hour) of a car driving on dry asphalt can be given by s=4.74d√, where d is the stopping distance (in f
    7·1 answer
  • Which set of numbers could represent the side lengths of a right triangle? ​
    15·1 answer
  • please help giving brainlest!!due in a few minutes!! -write the equation shown in the number line and solve.
    6·2 answers
  • Solve 2x−3y=6 for y can someone help me plz
    14·1 answer
  • 13 ft<br> 5 ft<br> b<br> What the length of the missing leg
    5·1 answer
  • [10 points] [ASAP]
    11·1 answer
  • What is the difference between the x-coordinates of B and C?
    14·1 answer
  • Which statement about isosceles triangles is true?
    7·1 answer
  • I don't have a question but I was wondering if you could check my work
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!