1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gekata [30.6K]
3 years ago
12

$14.37 for 3lb what’s the unit rate

Mathematics
2 answers:
Lorico [155]3 years ago
7 0
Answer: 4.79

Step by step explanation: to find the unit per pound you can do 14.37/3 which is 4.79

Or

You can put the given information into a ratio

3 : 14.37
1 : x

You ask yourself what must be divided by three to get an answer of one (3/1 is 3)

So, you divide the other side by three as well

14.37/3 is 4.79
Pavel [41]3 years ago
6 0

Answer:

$4.79

Step-by-step explanation:

To find the unit rate, divide the cost by the number of pounds

\frac{cost}{pounds}

In this case, the cost is 14.37, and the number of pounds is 3, so we can substitute them in.

\frac{14.37}{3}

Divide

4.79

The unit rate, or price per pound is $4.79

You might be interested in
Please help me...For the third one...just say true or false.
Vinil7 [7]

Answer:

False

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
At a concert 20% of the people are wearing black dress suits,1/4 are wearing navy,0.35 are wearing brown,and the rest are wearin
yan [13]

Answer:67

Step-by-step explanation: cause tghe number is not a number

5 0
3 years ago
3y-15-6x in slope intercept form
ASHA 777 [7]
When you think of slope intercept form we think of Y=mx+b
m=slope and b = intercept

So all you do is solve for Y in your given equation.

Im going to guess the equal sign  because you didn't include it. I can fix the answer is I was wrong.

3y-15=6x    (add 15 to both sides)

3y=6x+15 (divide by 3)

y=2x+3 (final answer)


5 0
3 years ago
Nine workers are hired to weed a field by
Dmitriy789 [7]

Answer:

144

Step-by-step explanation:

12x12=144

4 0
3 years ago
If 1/3 = 2 , 2/3 = ?
Andrei [34K]

Answer:

2/3 = 1.5

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do you know 5 1/4 is less than 5 4/10?
    6·2 answers
  • Solve the proportion 5/3c = 1/6
    13·1 answer
  • In May, jim's lunch account has a balance of $58.19. If lunch cost $2.74 per day,how many days will Jim be able to buy lunch bef
    7·2 answers
  • Three sets of a sum of a number and four are added to the sum of seven times the same number and thirteen.
    7·1 answer
  • A number is decreased by seven. Then, the new number is multiplied by 3 to get an answer of -9.
    12·2 answers
  • Can someone help me please? Thanks!! :)
    6·1 answer
  • Help look at the pic
    6·2 answers
  • Use the rule to write the first five terms of the pattern: Rule: add 8, subtract 4 First term: 13​
    5·2 answers
  • A scientists finds the bones of a dinosaur. What could help the scientists determine the approximate age of the dinosaur bones?
    11·1 answer
  • Solve for a <br> 4(2a - 1) = -10(a - 5)
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!