1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lyrx [107]
4 years ago
14

A sequence is defined by the recursive function f(n+1)=f(n)-2

Mathematics
1 answer:
Anarel [89]4 years ago
8 0
-2, -4, -6, -8, -10, -12
You might be interested in
Need help on this on also plz
harina [27]
What is this? may I ask? did you mean to attach a photo?
4 0
3 years ago
PLease help me LOTS of points
notsponge [240]

Answer:

15) a) 8

b) y + 2

c) y - 1

16) True

17) 2n - 1, where n is an integer

18) a) 3p + 4q

b) 500 - 3p - 4q

4 0
3 years ago
Which statements are TRUE? Select all that apply. Marisa drives 112 miles in 1 hour and 45 minutes, which means her speed is 64
valentinak56 [21]

Answer: See explanation

Step-by-step explanation:

a. Marisa drives 112 miles in 1 hour and 45 minutes, which means her speed is 64 miles per hour.

Speed = Distance / Time

= 112 / 1 45/60

= 112 / 1 3/4

= 112 × 4/7

= 64 miles per hour.

TRUE

b . If 6 pens cost $7.74, then 7 pens cost $9.03.

Cost of one pen = $7.74/6 = $1.29

Cost of 7 pens = $1.29 × 7 = $9.03

TRUE

c. If Raymond drives at a speed of 57 miles per hour, then it takes him 4 hours and 10 minutes to drive 256.5 miles.

Speed = Distance / Time

Speed = 256.5 / 57 = 4.5 = 4 hours 30 minutes

FALSE

d. If 17 identical cans of soup cost $38.59, then 3 of the cans must cost $6.81.

Cost of one can = $38.59 / 17 = $2.27

Cost of 3 cans = $2.27 × 3 = $6.81

TRUE

e. Mr. Mayes buys two dozen eggs for $8.40, which means that he pays 70 cents per egg.

A dozen = 12

2 dozens = 12 × 2 = 24

Cost of one egg = $8.40 / 24 = 0.35 = 35 cents

FALSE

8 0
3 years ago
Which is the equation of a line that has a slope of mc005-1.jpg and passes through point (2, –3
goldenfox [79]
Id say B, y=-2/3+3
Hope this helps
8 0
3 years ago
johnny has 5 chocolate bars, jimmy being the bully eats 4 of the bars johnny had. How many do johnny have left??
Fiesta28 [93]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

5-4 = 1

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the product? Assume x20 ( 13x + 15 )( V15x+2/30 O 3x 15+3./165x + 10-16 O 3x V5+6 /10x+5-3x+10.56 0 3x √5 + 10/6 6./3x +
    9·1 answer
  • Consider the given function and the given interval.
    12·1 answer
  • Please help ! Will mark brainliest!
    15·1 answer
  • I am so confused lol help very much needed
    11·2 answers
  • How many liters are in 1 dekaliter? Use the metric table to help answer the question.
    6·1 answer
  • Let f(x)=3x .
    14·2 answers
  • Find the slope of the line going through the points (-5, -10) and (1, 2).​
    9·1 answer
  • PLSS!!!! HELP!!! ME I WILL MARK U!!!!
    10·2 answers
  • Triangles ABC and DFG
    15·1 answer
  • I need this answered fast pleasee
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!