1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Scrat [10]
2 years ago
6

Matt looks at the architectural plan of a four-walled room in which the walls meet each other at right angles. The length of one

wall in the plan is 19 inches. The length of the diagonal of the floor of the room in the plan is approximately 20.62 inches.
Is the room in the shape of a square? Explain how you determined your answer. Show all your work.
Mathematics
1 answer:
IgorC [24]2 years ago
5 0

Answer:

No it is not a square.

Step-by-step explanation:

A square has 4 equal sides and 1 right angle (which means 4 right angles.

The Pythagorean Theorem would result is

19^2 + 19^2 = 722 if the figure was a square.

Since the diagonal of this figure is 20. 62^2 = 415.2, the diagonal isn't log enough for the figure to be a square.

You might be interested in
What is the value of c so that 9x^2 + 15x + c = 0 has one rational solution
valentinak56 [21]

Answer:

c=-9x^2-15x

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The measure of an angle is 31°. what is the measure of its complementary angle??​
Tanya [424]

Answer:

329 degrees

.....................

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which number line represents the solutions to x + 4 = 2?
k0ka [10]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

\sqrt{(x+4)^2} = 2\\(x+4)^2 = 4\\

x + 4 = ± 2

x = -2

x = -6

7 0
2 years ago
Real answers and explanations ONLY! I’ll name you brainiest if correct
Juli2301 [7.4K]

Answer:

  • 1/10⁶ or 0.000001

Step-by-step explanation:

<u>For every time you have a probability of getting 1 is:</u>

  • P(1) = 1/10

<u>For all 6, the probability of outcome of 1 is:</u>

  • P(1x6) = (1/10)⁶ = 0.000001
8 0
2 years ago
What is the unit rate of $5.40 for 24 cans
postnew [5]
One can is about $0.23
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Molly wants to pursue a graduate degree at New University but is unsure whether to specialize in law or medicine. To help her de
    6·1 answer
  • Shirley is going to have her home painted. Tim"s painting charges $250 plus $14 per hour. Colorful paints charges $22 per hour.
    12·1 answer
  • James works in a flower shop. he will put 36 tulips in vase for a wedding. he must use the same number of tulips in each vade. t
    7·2 answers
  • How do you do this question?
    10·1 answer
  • BRIANILEST!!!Hassan lined up the interior angles of the triangle along the line below.
    11·2 answers
  • Help ASAP please!!!!!
    5·1 answer
  • How do i do a coordinate plane
    7·1 answer
  • For each expression, write an equivalent expression that only uses addition a. 20 - 9 + 8 -7 b. 4x - 7y - 5z + 6 c. -3x - 8y - 4
    8·1 answer
  • Consider this linear system:
    9·2 answers
  • Si tenemos 94 palos de escoba y los amarramos de 10 en 10, ¿cómo
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!