Answer:
Step 1: Factor left side of equation.
(5x−1)(3x−5)=0
Step 2: Set factors equal to 0.
5x−1=0 or 3x−5=0
x=
1
/5
or x=
5
/3
Answer:
stuff4pets has better price by 2 cents
Step-by-step explanation:
unit rate for chowchow is 16.95/20 = $.85 per pound
unit rate for stuff4pets is 24.95/30 = $.83 per pound
Let us assume total capacity of the container = x pounds.
Container contains 1/6th coffee of total x pounds, that is x/6 pounds.
We also given that 1/6th part is equal to 2/3 of a pound.
So, we could setup an equation now.
x/6 pounds equals 2/3 of a pound.

Dividing both sides by 1/6, we get
÷
=
÷
.
Therefore, x =
÷
Division expression that represents the capacity of the container = 2/3 ÷ 1/6.
The picture below explains how to get your answer
hope it helps :)
Answer:
1600 dollars
Step-by-step explanation:
Find out how much you earn a month
1 month = 4 weeks
1 month = 100 x 4 = 400 dollars
Now find out 4 months
4 months = 400 x 4 = 1600 dollars