1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Daniel [21]
3 years ago
14

Sadie decorated her prize horse with ribbons for the Memorial Day Parade. In the mane, she used 6 feet of ribbon. She used an ad

ditional 8 inches around her front right leg.
How many inches did she use altogether for the horse?

A.
64

B.
14

C.
2

D.
80
Mathematics
1 answer:
lidiya [134]3 years ago
3 0
Sadie used 80 inches altogether
You might be interested in
Translate the following word phrase into an algebraic expression: nine times five less than twice x.
bagirrra123 [75]

The given statement is "nine times five less than twice x".

So, twice of x can be written as 2x and nine times five is 9*5.

Now 9*5 less 2x means we need to take out 9*5 from 2x.

Hence, this statement will be converted into an algebraic expression as follows:

2x-9*5

4 0
3 years ago
What is the fully factored form of the expression 45x²y2 + 18x3
musickatia [10]
Assuming you meant 45x^2y^2+18*3 , it should be 9(5x^2y^2+6)
6 0
1 year ago
A 9-pack of golf balls costs $8.74. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
MrRa [10]

Answer:

0.97 per ball

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of items

8.74 /9

0.97111

Rounding to the nearest cent

0.97

5 0
3 years ago
How many digits are in the product of 91 and 10^17<br> please explain. Thanks.
LenKa [72]
It should be 19 because originally, it would be 910, but then add 16 more 0's, and 16 + 3 = 19 (and the three is from here -------^)!
Check this out ->:https://www.google.com/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=91*10%5E17
and https://www.google.com/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#safe=strict&q=91000000000...
They equal.
7 0
3 years ago
The cell phone store is having a new years sale! You can save 20%on the iphone. If the phone usually costs $300 how, much will i
mars1129 [50]

$240

Step-by-step explanation:

300×0.80 OR 300-(300×0.20)

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Plot three points on the coordinate plane and label them a,b,c (be sure that all three points do not lie in a straight line) now
    11·2 answers
  • Weightbof 72 books is 9 kg. what is thebweight of 80 such books?How many such books would weigh 6 kg?
    7·1 answer
  • Janice has car insurance that she must pay four times a year. If each payment is $156, how much money should she set aside each
    6·2 answers
  • Helpppp lol pleaseeeeee
    14·2 answers
  • Please help out! <br>2x- b = 10​
    7·1 answer
  • Please see image below
    9·1 answer
  • HELP! Will give branliest
    9·1 answer
  • The graph of g(x) is the result of translating the graph of f(x) = 3 ^ x six units to the rightWhat is the equation of g(x)
    7·1 answer
  • What is the 87th term of the arithmetic sequence with this explicit formula
    13·1 answer
  • Equation with a slope of -4 and goes through the point (-1,1)
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!