1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GrogVix [38]
3 years ago
10

1. There is one-quarter pound of raspberry filled chocolates to divide equally into three bags. How much will be in each bag?​

Mathematics
2 answers:
g100num [7]3 years ago
8 0

Answer:

I think 1/16th of a pound

Step-by-step explanation:

Aloiza [94]3 years ago
7 0

Answer: 1/12

Step-by-step explanation: 1/4 divided by 3 is 1/12 if you multiply 1/12 by 3 you get 3/12 which simplifies to 1/4

You might be interested in
The price for 7 lb of potatoes is $5 what is the price per pound.​
Thepotemich [5.8K]

Answer:

The answer is $1.4.

6 0
3 years ago
WHERE ARE THE EXPERTS AND ACE!!!!!!! I NEED HELP PLS SHARE YO SMARTNESS!!!!! WILL GIVE BRAINLIEST AND RATE AND VOTE!!!
zmey [24]

Answer:

D and C

Step-by-step explanation:

1) You can cross check using desmos.

2) cos(120) is - 0.5

8 0
3 years ago
The answer to this problem for my hw
Darya [45]
Okay. So, Marianna has 16 yards of fabric. Subtract 2 2/3 from 16, because those are the leftovers. 16 - 2 2/3 is 13 1/3. 13 1/3 / 3 1/3 is 4. Mariana made 4 pieces of 3 1/3 yard fabric. The answer is C: 4.
5 0
3 years ago
Tiara earned 12 dollars on her
Fantom [35]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

12 + 3x

12 + 3(20)

12 + 60

72

7 0
3 years ago
Another teacher has a monthly salary of $2000 She spends $943 per month on rent Her monthly salary then increases by 15% What pe
Aleks04 [339]

Answer:

47.15%

Step-by-step explanation:

Getting a raise of 15% would increase the teacher's salary by 300. 943 of 2300 is 47.15%.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the number in standard form?<br><br> 4.9×108
    5·2 answers
  • What is 35 percent of 80
    12·2 answers
  • there's 135 feet of masking tape on a roll Henry has 6 rolls how many feet of masking tape does he have in all
    12·2 answers
  • What is 8 times 8 divided by two
    8·2 answers
  • Roberta has $4.00 in dimes and quarters. She has 5 more dimes than quarters. Write a system of equations that you could use to f
    8·1 answer
  • What is the first step in adding these equations to eliminate y? 5x+6y=9
    7·1 answer
  • What is the solution to equation. -x+2=3x+2
    10·1 answer
  • Father will fence a circular garden whose radius is 3.5 m. How many meters of fenching material will he use?​
    11·1 answer
  • Find an ordered pair (x, y) that is a solution to the equation.<br> 3x-y=5
    6·1 answer
  • 1. Which of the following is equivalent?? NEED HELP FAST!​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!