What does that mean that’s not a real question is it
The "compound amount" formula is A = P(1+r/n)^(nt),
where P=original investment, r=interest rate as a decimal fraction; n=number of compounding periods, and t=number of years.
Then A = $12000 * (1+0.08/2)^(2*11)
= $12000(1.04)^(22) = $28,439.03 (answer)
Answer:
See below ~
Step-by-step explanation:
<u>Question 1</u>
⇒ -7x - (8x + 16) = -1
⇒ -7x - 8x - 16 = -1
⇒ -15x = 15
⇒ x = -1
⇒ y = 8(-1) + 16 = 8
⇒ Solution = <u>(-1, 8)</u>
<u></u>
<u>Question 2</u>
⇒ 3x + 4(-3x - 18) = 0
⇒ 3x - 12x - 72 = 0
⇒ -9x = 72
⇒ x = -8
⇒ y = -3(-8) - 18 = 6
⇒ Solution = <u>(-8, 6)</u>
<u>Question 3</u> (not clear)
<u>Question 4</u>
⇒ -8x - 7(6x) = 0
⇒ -8x - 42x = 0
⇒ -50x = 0
⇒ x = 0
⇒ y = 6(0) = 0
⇒ Solution = <u>(0, 0)</u>
<u>Question 8</u>
- 2x - 6y = -14
- y = -5x - 19
⇒ 2x - 6(-5x - 19) = -14
⇒ 2x + 30x + 114 = -14
⇒ 32x = -128
⇒ x = -4
⇒ y = -5(-4) - 19 = 1
⇒ Solution = <u>(-4, 1)</u>
Answer:
Rs.16
Step-by-step explanation:
Divide the cost of Rs.96 by 12 then multiply by 2
cost of 1 pencil = Rs.96 ÷ 12 = Rs.8
cost of 2 pencils = 2 × Rs.8 = Rs.16
Answer:
103.95
Step-by-step explanation:
99×5/100=4.95
99+4.95=103.95