Find the price per unit for each item, then choose the best buy. a. Cereal, 10 oz. box for $5.90 would b. Cereal, 24 oz. box for
$ 6.48 would The best buy would be
2 answers:
Okay so we can try to find how much it’d cost per ounce to see which one would give us the best deal
5.90/10= .59 per ounce
6.48/24= .27
therefore, the 24 oz. box would give us the best deal
Cereal A
10 ounces = $5.90
10/10 ounces = $5.90/10 .... divide both sides by 10
1 ounce = $0.59
1 ounce = 59 cents
----------
Cereal B
24 ounces = $6.48
24/24 ounces = $6.48/24 .... divide both sides by 24
1 ounce = $0.27
1 ounce = 27 cents
We see that Cereal B is the cheaper deal per ounce
---------
<h3>Answer: Cereal B is the better deal</h3>
You might be interested in
Answer:
your mom
Step-by-step explanation:is gay
Answer:
x=15is your answer
Step-by-step explanation:
8x=120 vertically opposite angle
x=120/8=15
21,500 this is the answer
Answer:
6
Step-by-step explanation:
48 i believe thats the best i can find