1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anestetic [448]
3 years ago
8

Convert 300 Kelvin to Celsius. Write your answer using decimals.

Mathematics
1 answer:
Nana76 [90]3 years ago
6 0

Answer:

26.85

Step-by-step explanation:

Formula: 300K-273.15=26.85

You might be interested in
Can you have a right triangle where the lengths of the legs are whole numbers and the length of the hypotenuse is 23? Explain.
dezoksy [38]
No you can't because a right angle is 90
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
3 ( 8m+5) = 4 (6m+7)-13
Kitty [74]

Answer:

infinite solutions

Step-by-step explanation:

Given

3(8m + 5) = 4(6m + 7) - 13 ← distribute parenthesis on both sides

24m + 15 = 24m + 28 - 13 , that is

24m + 15 = 24m + 15

Since both sides are equal then any real value of x makes the equation true.

Thus there are an infinite number of solutions

8 0
3 years ago
Which one have is the coldest temperature negative numbers or positive numbers
aalyn [17]

Answer:

Step-by-step explanat số âm vì số âm < số dương mà nhiệt đọ càng thấp thì càng lạnhion:

6 0
3 years ago
Which equation are equivalent to 1/5+2/3|2-x|=4/15?
disa [49]

Answer:

• 2/3|2 -x| = 1/15

• |2 -x| = 1/10

• 1/5 +|4/3 -2/3x| = 4/15

Step-by-step explanation:

Starting with the given equation, subtract 1/5 = 3/15.

(2/3)|2 -x| = 4/15 - 3/15

(2/3)|2 -x| = 1/15 . . . . . . . . matches the first choice

Now, multiply by 3/2.

|2 -x| = 3/30

|2 -x| = 1/10 . . . . . . . . . . . . matches the third choice

___

If you decide to distribute the coefficient 2/3 instead, you have

1/5 + |2·2/3 -x·2/3| = 4/15

1/5 + |4/3 -2/3x| = 4/15 . . . . matches the selected choice

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Juanita wants to buy 12.5 pounds of stones to decorate her garden. The stone normally sells for $1.80 a pound. The salesman offe
anastassius [24]

Step-by-step explanation:

$1.80 per pound

The amount she's supposed to buy it is

1.80 × 12.5 = $22.5

She paid $21.25 for the 12.5 pounds, that means she saved

$22.5 - $21.25 = $1.25

the amount she saved per pound is

1.25/12.5 = $0.1 per pound

5 0
3 years ago
Other questions:
  • How do I solve this geometry problem ?
    5·1 answer
  • Alan has seven united state coins. their total value is 61 cents. What coins and how many of each does he have?
    10·1 answer
  • I'm so lost I need help​
    10·2 answers
  • How many different groups of 48 cars can be formed from 50 cars?
    11·2 answers
  • Lesson 9: Please Help Me! NOTE: There Are 5 Questions!
    7·1 answer
  • N + 3.5 = 6.7<br> I need help badly plz
    8·2 answers
  • Solve the equation for x.
    9·1 answer
  • Can someone please help me with this
    9·1 answer
  • The measure of angle A of a triangle is twice the measure of angle B. The measure of angle C is twice the measure of angle A. Wr
    13·2 answers
  • Question 4 (Worth 3 points) How can the U.S. government control financial institutions? Voting on a new budget Loaning money to
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!