1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pentagon [3]
3 years ago
7

What is the ratio of 6 to 26 expressed as a fraction in the simplest form

Mathematics
2 answers:
kirill115 [55]3 years ago
6 0

Answer:

3/13

Just divide and u will get the answer

Makovka662 [10]3 years ago
6 0

Answer:

3 : 13

Step-by-step explanation:

Given the ratio

6 : 26 ( divide both parts by 2 )

= 3 : 13 ← in simplest form

You might be interested in
The product of 5 and g
stich3 [128]

Answer:

5g

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
I need helppp!!! <br> −50=10s
Nimfa-mama [501]
Hey the answer is -0.2. You have to divide 10 by both sides to isolate the variable
4 0
2 years ago
How do you do number 16?
MA_775_DIABLO [31]
The answer to this would be 1/5. 
hope this helps
7 0
2 years ago
What is the interquartile range of the data set? {40, 48, 62, 60, 62, 40, 25, 50}
dezoksy [38]
The answer of the data set is 22
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
The length of a rectangle is 3 m longer then it’s width the area of the rectangle is 154 m^2 what is the width of the rectangle
Alenkasestr [34]
The width is 11.

You can get this by setting up an equation that says:

x (x - 3) = 154

Then distribute and use the quadratic equation to solve. 
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Can anyone please please help me with this
    10·2 answers
  • What is the unit and unit rate for $7.96 5 pounds
    12·1 answer
  • Which is the first step in simplifying the expression?
    9·2 answers
  • Find the missing measurement (indicated by a "?").
    10·1 answer
  • Find the distance between (4,5) and (-5,2).
    12·2 answers
  • $35.24<br> with a<br> 20% tip
    10·2 answers
  • Sabrina has gone to work the last 50 days. On 28 of those days, she arrived before 7:30 A.M. On the rest of the days, she arrive
    7·1 answer
  • Question 8 options:
    11·1 answer
  • A box of 15 cookies costs $9.<br> What is the cost for 1 cookie? <br> $_____
    10·2 answers
  • A coffee shop uses 136 of a package of coffee beans to make 14 of a pot of coffee.How many pots of coffee can the coffee shop ma
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!