1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
11Alexandr11 [23.1K]
3 years ago
12

4=2(c-6)-4 solve for c

Mathematics
1 answer:
Naddik [55]3 years ago
8 0
4=2c-12-4
4=2c-16
20=2c
10=c
You might be interested in
Whats the answer for this
Oxana [17]

Answer:

a) Angle X = 108°

<h3>C). Vertically opposite angles</h3>

as AD is parallel to EH both the angles are equal

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Match each operation involving f(x) and g(x) to its answer
eimsori [14]

Answer:

(g-f) (-1)= sqrt(15)

(f/g)(-1)= 0

(g+f)(2)=sqrt(3)-3

(g*f)(2)=-3*sqrt(3)

Step-by-step explanation:

We have to eval the expressions given in the point indicated.

Lets start by the first equation

(g-f)(-1)= g(-1) - f(-1)= \sqrt{11-4*(-1)}    - 1 +(-1)^{2} = \sqrt{15}

Now, lest continue with the others

(f/g)(-1)= f(-1)/g(-1)= (1-1)/sqrt(15)=0

(g+f)(2)=g(2)+f(2)=sqrt(3)-3

(g*f)(2)=g(2)*f(2)=sqrt(3)*(-3)=-3sqrt(3)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Teenagers signed up to be subjects in a psychology experiment. When they arrive
stealth61 [152]
Lol Hahahhaahhahahahaha
4 0
3 years ago
A company makes a bracelet that is designed to repel mosquitoes so people don't have to wear bug spray. Researchers at the compa
Yuri [45]

Answer: volunteer within each block should live in similar environments to each other when it comes to mosquitos

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
What is 4 times 2 please I’m in need of an answer
MAXImum [283]
8 is the answer to your question
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 3 divided by what gives you 24<br>​
    9·1 answer
  • 1. Emmanuel bought 28 lb of potting soil this week. This amount is 4 lb more than twice the amount of potting soil he bought las
    12·1 answer
  • Yesterday, Nancy's lunch cost $9.80, and she left a $1.47 tip. Today, Nancy's lunch cost $12.60. If she tips at the same rate th
    9·2 answers
  • What is the unit rate for 822.6 km in 18 h?
    7·1 answer
  • The width of a rectangle is the length minus 4 units. The area of the rectangle is 12 units. What is the width, in units, of the
    8·2 answers
  • I really need to finish this by the end of today so could someone pls help me as fast as possible!!?
    14·1 answer
  • Easy points!!!
    9·1 answer
  • WHOEVER IS FIRST GETS BRAINLIEST
    10·2 answers
  • Callum is walking 270 miles to raise money for cancer research. He plans to walk 1/9 of the distance each day. After 7 days, how
    9·1 answer
  • I’ve been stuck in this question. Please help me.
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!