ten granola bars and 12 bottles of water cost $23. 5 granola bars and four bottles of water cost $10. how much do one granola ba
r in one bottle of water cost?
2 answers:
Step-by-step explanation:
I. 10x + 12y = 23
II. 5x + 4y = 10
I - 2*II
4y = 3 --> y = 3/4 = 0.75
5x + 4*3/4 = 10
5x + 3 = 10
5x = 7
x = 7/5 = 1.40
One granola bar cost 1.40 and one bottle of water cost 0.75
Answer:
2.15
Step-by-step explanation:
Let g= cost of granola bars
b = cost of bottles of water
10g+12b =23
5g +4b = 10
I will solve this system by elimination
Multiply the second equation by -2
-2(5g +4b) = -2*10
-10g -8b = -20
Now we add this equation to the first equation to eliminate g
-10g -8b = -20
10g+12b =23
---------------------
4b = 3
b = 3/4
A bottle of water = $.75
Now we need to find g
5g+4b =10
5g +4(.75) = 10
5g +3 = 10
Subtract 3 from each side
5g +3-3 = 10-3
5g =7
Divide by 5
5g/5=7/5
g = 7/5
g = 1 2/5
g =1.40
We want the cost of one bottle of water and 1 granola bar
1g + 1b
1.4+.75
2.15
You might be interested in
13.8900 this is the answer. it is like this because thousandth is.0000. it Cant be 13.0089 because you would change the number.
Answer:
36
Step-by-step explanation:
Cross multiply
27 x 16 all divided by 12 =36
Answer:
megl;r g;rmbr
Step-by-step explanation:
Hello!
I was looking for this answer as well, but I took the quiz and got it correct. The answer is 5 units.
good luck!
Answer:
8 would be your answer
Step-by-step explanation:
brainlest pls